WiFi
VŠB-TUO poskytuje svým zaměstnancům a studentům možnost bezdrátového připojení (WIFI) do své sítě TUONET.
Připojení do sítě je možno realizovat prostřednictvím následujících WIFI bezdrátových sítí:
EDUROAM - preferované připojení
Síť Eduroam umožňuje WiFi připojení jak na VŠB-TUO, tak i ve WiFi sítích jiných akademických institucí zapojených do mezinárodního projektu eduroam. Návštěvám z těchto akademických institucí pak umožňuje připojení na VŠB-TUO. Další návody můžete nalézt na stránkách projektu eduroam.cz.
A) Automatická konfigurace (aplikace eduroam CAT/geteduroam)
Pomocí automatické konfigurace si jednoduchým způsobem nastavíte síťový profil pro připojení svého zařízení do wifi sítě Eduroam. Jestliže instalátor z nějakého důvodu selže, použijte návody pro manuální (ruční) konfiguraci. Systémy automatické konfigurace jsou koncipovány jako platforma pro spolupráci subjektů zapojených do projektu Eduroam a nejsou vyvíjeny ani spravovány VŠB-TUO. Instalační programy mění parametry zabezpečení ve vašem přístroji, vždy byste se měli ujistit, že pochází z důvěryhodného zdroje. Na webu eduroam.cz je uveden přehled operačních systémů konfigurovatelných pomocí eduroam CAT / geteduroam.
Instalace automatického konfigurátoru v počítači:
- Vymažte ze systému předchozí profily wifi sítě Eduroam, pokud nějaké máte nastaveny.
- Na webu Eduroam CAT si stáhněte instalátor.
- Vyberte organizaci VŠB - Technická univerzita Ostrava ze seznamu.
- Po spuštění instalátoru zadejte přihlašovací jméno ve formátu login@vsb.cz (např. abc123@vsb.cz).
- Zadejte své wifi heslo.
Instalace automatického konfigurátoru v mobilním telefonu:
- Automatická konfigurace telefonu s OS Google Android pro připojení do wifi sítě Eduroam
- Automatická konfigurace telefonu iPhone pro připojení do wifi sítě Eduroam
B) Manuální konfigurace
TUONET-SIMPLE
Síť určená pro koncová zařízení (např. PDA, MDA), která nepodporují žádné autentizační a šifrovací mechanismy, popř. jsou s nimi technické problémy.
Proč používání sítě tuonet-simple není bezpečné je popsáno zde.
Síť tuonet-simple vyžaduje od uživatele periodickou reautentizaci po uplynutí doby 20 minut od odeslání autentizačního formuláře.
Návody:
TUONET-GUEST
Síť je určena pro uživatele s vytvořeným účtem s omezenou platností, tzv. "guest access". Do této sítě se mohou připojit individuální návštěvy VŠB-TUO, popř. uživatelé při konání různých akcí jako konference apod.
Jak požádat o zřízení služby
O zřízení dočasného přístupu žádají zaměstnanci VŠB-TUO prostřednictvím IT Helpdesku nebo lze kontaktovat fakultní správce, kteří také mají toto oprávnění. Zřízené přístupy jsou časově omezené a určené jen pro výkon činností souvisejících s pracovními, výzkumnými nebo výukovými účely.
V žádosti je nutno uvést:
- identita hosta (jméno, příjmení, emailová adresa)
- od a do kdy má být hostovský účet zřízen
- účel, pro který je přístup zřizován
Parametry služby
Uživatelé této sítě jsou připojováni mimo síť VŠB-TUO, pouze mají přístup k síti Internet. Přístupy se zřizují pouze uživatelům, kteří nemají standardní přístup do WiFi sítě VŠB-TUO (eduroam,...) a to na maximálně 14 dní. Po zřízení je účet aktivní během jedné minuty.
Na emailovou adresu hosta a případně garanta přístupu (zaměstnanec VŠB-TUO) jsou následně zaslány pokyny pro přístup vč. přihlašovacích údajů.
Autentizace do sítě tuonet-guest probíhá automatickým přesměrováním stránky webového prohlížeče na autentizační formulář (stejně jako u sítě tuonet-simple).
TUONET-IOT
Síť je určena pouze pro zařízení, která svým charakterem spadají do skupiny "Internet of Things" (IoT) a zároveň nepodporují/neumí autentizační metodu EAP-PEAP. Mohou to být např. moduly ESP či Arduino, chytré TV a ostatní zařízení, která jsou provozována za účelem vědy, výzkumu, výuky, zajištění provozu či prezentace univerzity.
Autentizace do sítě probíhá pomocí IPSK (Identity PSK), což znamená, že je použita metoda WPA2-PSK (AES), ale každé zařízení má pro připojení vytvořeno své unikátní heslo. WPA-PSK (TKIP) není podporován.
Identifikace zařízení je na základě MAC adresy a o registraci takového zařízení je potřeba požádat Helpdeskové pracoviště útvaru CIT nebo na kl. 5666.
Výstupem registrace je seznam MAC adres, k nim příslušná (PSK) hesla a IP adresy, které zařízení budou z DHCP dostávat. Tento seznam zařízení můžete zobrazit na https://innet.vsb.cz/cs/uzivatelsky-ucet/registrovana-zarizeni/ .
Zařízení nepodporující protokol DHCP není možné připojit.
Platnost registrace zařízení je stejná jako u standardní registrace pc/ntb/tiskárny. Tj. je vázaná na platnost loginu osoby, která registraci provedla.
Každé koncové zařízení zapojené do sítě tuonet-iot je rychlostně omezeno na 8 Mbps, zařízení mají veřejné IPv4 a IPv6 adresy a mají konektivitu do Internetu i do školní sítě. Zařízení také mohou komunikovat mezi sebou.
Tato síť má pilotní charakter, její parametry se mohou v průběhu času měnit, nemusí být dostupná na všech AP v kampusu nebo může být zrušena.
Další informace
- Často kladené dotazy uživatelů k připojením počítače do WiFi - bezdrátové sítě VŠB-TUO.
- Pokud se Vám nepodaří vaše zařízení dle uvedené dokumentace zprovoznit, obraťte se prosím na vašeho správce fakulty/útvaru.
- Zkontaktovat Helpdeskové pracoviště útvaru CIT můžete pomocí webového rozhraní nebo na kl. 5666.