PIOS - Panelový informační obrazový systém

Last modified by Denisa Wernerová on 03.08.2023 12:58

Audiovizuální služby VŠB-TU Ostrava nabízí možnost inzerovat na ploše Panelového informačního obrazového systému /vnitřního TV infokanálu/. Ten je distribuován prostřednictvím plazmových a LCD monitorů, umístěných ve foyerech budov A, C, NA, bufety FBI, EkF, FaSt, sálu Vesmír a případně dalších.

O zařazení a době vysílání inzerce i videoklipů rozhodují pracovníci AVS podle důležitosti a aktuálnosti informace a naplněnosti systému.

PIOS slouží především pro publikování informací všech pracovišť VŠB-TU Ostrava.

Požadavek na umístění inzerce a její konečná podoba musí být dodán nejpozději pět pracovních dnů před započetím vysílání.

Požadavky externích subjektů jsou zpoplatněny sazebníkem kvestora.

Pro publikování můžete využít:

  • Infoservis
  • Prezentaci
  • Videoklip
  • Obrázek

1. Infoservis

Informace mohou vkládat pouze zaměstnanci univerzity prostřednictvím informačního systému Novinky.

Návod pro práci s aplikací: ZDE.
Přihlášení: https://info.sso.vsb.cz/wps/myportal/info/

O zobrazení novinek z Infoservisu na systému PIOS rozhodují pracovníci PR. Pro vložení příspěvku použijte Infoservis.
Na informačních televizích budou použity pole Nadpis příspěvku (maximálně 80 znaků), datum a místo konání akce, krátké shrnutí akce (maximálně 200 znaků).

Příklad zobrazení příspěvku na obrazovce informačního systému:

001.png

2. Vytvoření prezentace pro systém PIOS

Pro vytvoření prezentace můžete využít MS PowerPoint.

Rozměry prezentace
Dodržte poměr stran 16:9. Můžete použít 16 cm x 9 cm, nebo v MS PowerPoint nastavit Velikost prezentace: Předvádění snímků na obrazovce (16:9).
Prezentace s jiným poměrem stran budou mít po stranách černé pruhy.

Zarovnání textu
Nevkládejte text až do okraje snímku. Plocha zobrazované prezentace je na obrazovkách částečně ořezána. Text tak není vidět nebo bude „přilepen“ blízko k okraji obrazovky.

Druhy písma, loga, logotypy
Nezapomeňte, nestandardní písma nebudou korektně zobrazena. Pokud trváte na netypickém fontu, převeďte jej na rastrovou grafiku (obrázek) a ten vložte do prezentace.

Nastavení prezentace
Nastavte přechody mezi snímky a animace. POZOR! Prezentace musí být nastavena na automaticky režim! Správné nastavení ověříte tak, že prezentace po spuštění, bude fungovat bez jediného kliknutí myši, stále dokola, až do doby, kdy stisknete klávesu ESC.

Odešlete prezentaci
Hotovou prezentaci odešlete e-mailem na adresu: pavel.kozelsky(zavináč)vsb.cz. Uveďte, prosím, požadované datum zahájení a ukončení vysílací relace.

Dlouhé prezentace ovšem neprojdou mailem. Použijte proto http://filesender.cesnet.cz, což je bezpečná služba provozovaná společností CESNET pro předávání velkých souborů.

3. Videoklip

Do vysílání je také možné zařadit videoklip. Z důvodu umístění obrazovek na chodbách školy musí být videoprezentace bez zvuku.
Vysílaná videa mají rozměr 1280x720 pixelů. Poměr stran je 16:9. Videa s nižším rozlišením budou zobrazeny v menší kvalitě. Videa s jiným rozměrem než 16:9 budou mít po stranách černé pruhy.
Podporované video formáty:

  • WMV Windows Media Video
  • H.264/MP4
  • AVI
  • MKV

Délka videklipu by neměla překročit 5 minut.
Hotové video odešlete e-mailem na adresu: pavel.kozelsky(zavináč)vsb.cz. Uveďte, prosím, požadované datum zahájení a ukončení vysílací relace.Jakékoliv nejasnosti konzultujte u správce PIOS pana Pavla Kozelského, místnost B220,
tel. 597 325 125, pavel.kozelsky@vsb.cz.

Datum ukončení vysílání

Při názvu souboru nazev[rrrr-mm-dd].mp4 se video bude vysílat do nastaveného data včetně, například do_konce_roku[2019-12-31].mp4

Titulky v souboru srt

Pokud chcete do videa vložit titulky, připojte k videu soubor s titulky ve formátu srt (SubRip) se stejným jménem jako má video, pouze s koncovkou srt. Titulky se budou automaticky vysílat.

Text je možné formátovat:
Titulky ve formátu srt (SubRip) uložené v souboru nazev_videa.srt
<i>Kurzíva</i> <b>Tučné</b> <u>Podtržené</u> <font color="red">červené</font>
 

002.png
 

Titulky uvnitř videosouboru

Pokud má videosoubor integrovanou jednu nebo více stop titulků, můžete titulky vysílat tak, že soubor videa pojmenujete jako nazev_videa[s:x].přípona, kde x je číslo stopy titulků. Přípona může být mkv, mp4 nebo jiná.

4. Obrázek

Obrázek musí být v rozlišení 1280x720 pixelů ve formátu jpg, jpeg, tiff nebo png.
Můžete nastavit délku vysílání v sekundách názvem souboru nazev_souboru[d:x], kde x je počet sekund, maximálně však 60. Při neuvedení se obrázek bude vysílat 30 sekund.
Při názvu souboru nazev[rrrr-mm-dd].jpg se obrázek bude vysílat do nastaveného data včetně.
Zkombinováním obou nastavení vznikne např. do_konce_roku_20_sekund[d:20][2019-12-31].jpg

K obrázku můžete vložit rovněž titulky, stejně jako k videu, dle odstavce Titulky v souboru srt. S nastavením délky vysílání, budou mít titulky název například do_konce_roku_20_sekund[d:20][2019-12-31].srt.

5. Individuální požadavky, umístění obrazovky

Je možné umístit novou obrazovku a použít ji jako katedrální nástěnku, k prezentaci výsledků vaší práce, informování studentů a akcích pořádaných vámi a podobně.
Při záměru instalovat obrazovku myslete na to, že:

- musí být v dosahu elektrické sítě
- musí být možné k obrazovce dovést síťový kabel k připojení do školní sítě.
- obrazovka musí mít HDMI vstup
- obrazovka by měla podporovat  CEC (Consumer Electronics Control ) protokol. Různí výrobci protokol označují jako EasyLink, VIERA Link, Anynet+ a jinak.

Při nákupu televize doporučujeme minimální rozlišení 1280x720 pixelů. Televize by se měla umět sama vypnout při nefunkčním HDMI videovstupu (konec vysílání) a opět se zapnout při zapnutí vstupu.

6. Nahrávání videoprezentací a obrázků

Při umístění vlastní obrazovky vám povolíme FTP přístup pro přímé nahrávání videí, titulků a obrázků na vysílací server.
Pro nahrávání videoprezentací na server je nutné použít FTP klient s podporou SFTP. Doporučený program je FileZilla.
Pro další informace neváhejte kontaktovat oddelění CIT.
 

Posuvné titulky

Pokud máte vlastní obrazovky, můžete využít vložení posuvných titulků. Tito titulky poběží v dolní části obrazovky a budou se pohybovat zleva doprava přes všechna vysílaná videa bez přestávky. Vždy se zobrazuje jen jeden řádek titulků.
Není možné využít žádných textových efektů jako je tuční písmo, kurzíva nebo změna písma.
Pro umístění titulků vytvořte soubor se stejným názvem, jako má adresář s videi s příponou txt. Pro adresář PRIKLAD tedy PRIKLAD.txt.

Vždy se zobrazuje jen jeden řádek. Zalomení řádku textu se bere jako odsazení několika tabulátory.

PRIKLAD.TXT:
Příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy.
V přílivu žluťoučkých květů včelky se vznášejí.

003.png
 

Zobrazení data a teploty

Pokud jste správci kanálu (například knihovna, FBI, FAST a další), můžete nechat v tomto kanálu zobrazovat aktuální čas a teplotu. Pokud si zobrazování přejete, založte, prosím, tiket v systému idesk ve frontě Služby serverové infrastruktury.

004.png