Datové centrum

Last modified by Denisa Wernerová on 03.08.2023 13:00

Úkolem Univerzitního datového centra je zajistit provoz a infrastrukturu pro centralizované i necentralizované IT služby a servery. Datové centrum poskytuje výpočetní, diskovou a síťovou kapacitu využitelnou univerzitními složkami pro provoz jejich služeb. Datové centrum je rozšiřitelné a využívá technologií konvergovaných sítí, virtualizace serverů a také sdílení fyzické infrastruktury.

V rámci datového centra mají uživatelé VŠB-TUO možnost provozovat a využívat

Samotnou instalaci a provoz operačních systémů a služeb zajišťují přímo žadatelé, kteří mají plný vzdálený přístup k virtuálním i fyzickým serverům.

Role CIT

Role CITu spočívá v zajištění provozu technické infrastruktury, kdy technické oddělení řeší technické otázky s touto infrastrukturou spojené. Zajišťuje také v rozumném množštví také redundantní technickou infrastrukturu pro případ výpadku. K dispozici jsou také služby zálohování na páskové mechaniky, monitoring provozovaných systémů a služeb a také připojení USB zařízení do virtuální infrastruktury prostřednictvím protokolu USBoverIP.

Při návrhu i implementaci technických prostředků se snažíme postupovat tak, aby byla zajištěna odolnost proti výpadku minimálně jednoho technického prvku. Vzhledem k několika vrstvám a celkům ta odolnost může být v praxi i větší.

Plánování a instalace zařízení do datového centra

Plánujete-li pořízení serverové infrastruktury pro své projekty, tak zvažte jejich umístění do univerzitního datového centra a kontaktujte nás ještě před výběrem a nákupem. Bohužel ne všechna zařízení jsou schopna efektivního zapojení do datového centra.