Škodlivý software (spyware, adware, malware)

Last modified by Martin Výlet on 03.08.2023 12:55

Kromě klasických počítačových virů, které dnes již netvoří největší část zamoření počítače, se můžete setkat s ohroženími označovaným jmény jako Worm/Červ, Spyware, Adware, Dialer, Hijacker, CoolWebSearch, Hoax, Rootkit apod. Jednotně se škodlivý software označuje jako malware.

Doporučujeme přečíst si přehledné články např. na viry.cz a fóru. Najdete zde mnoho informací a praktických zkušeností, které Vám pomohou s odstraněním malware.

Co vše se může stát s vaším zařízením a citlivými údaji?

Různý druh malware se může projevovat odlišným způsobem.

• DOWNLOADER - Škodlivý (i legitimní) program může stáhnout a nainstalovat (další) škodlivý software.
  • BACKDOOR - Útočníci si na daném počítačí vytvoří prostředí pro pozdější přístup. Doslova si vytvoří zadní vrátka, aby se mohli (i vzdáleně a automatizovaně) k počítači nepozorovaně přihlásit.
  • ROOTKIT - Zamaskování přítomnosti škodlivého software (maskování změn v registrech, v procesech, zvýšené síťové aktivity), který pak není jednoduše odhalitelný, útočník zůstává skrytý.
  • ADWARE - Změna chování systému, především internetových prohlížečů (Internet Exploreru, Firefox, Chrome, atd.) - běží pomaleji, odkazuje na jiné stránky, než které požadujeme, mění domovské stránky, mění položky v seznamu oblíbených odkazů, obtěžuje s reklamou atd.
  • DIALER - Vyvolání modemového či telefonního spojení přes draze zpoplatňované telefonní linky (tzv. žluté linky).
  • HOAX - Jedná se o falešné, poplašné a řetězové zprávy, které mají varovný / naléhavý charakter - "Rychle tuto zprávu přepošli deti známým, jinak..", "Nikdy neotvírejte tento soubor, jinak..".
  • PHISHING - Snaha podvodníků získat (nejčastěji bez vědomí uživatele) citlivé údaje. Útočníci tak zjistí například přihlašovací údaje, údaje o vaší platební kartě a získají přístup k vašim službám, penězům, zařízením, fotkám, atd.
  • SPYWARE - Doslova špionážní software. Získávání citlivých informací - čísla bankovních účtů, přihlašovací údaje, seznamy navštívený stránek a nainstalovaných programech.
  • BOTNET / BOT / ZOMBIE - Váš počítač se stane součástí řízené sítě počítačů. Např. v jeden okamžik všechny takovéto počítače zaútočí na vybraný server/službu. Z vašeho počítače se také může začít rozesílat tisíce nevyžádaných emailových zpráv za hodinu.
  • SCAREWARE - jedná se o falešný software, který se tváří / podbízí jako legitimní bezpečnostní řešení. Může se například jednat například o falešné antiviry, nebo firewally.

[Zdroj: viry.cz, hoax.cz, cs.wikipedia.org]

Prevence a aktivní ochrana:

Jako vždy, když se mluví o bezpečnosti počítačů a osobních údajích i u škodlivého software je prvotní předcházet jeho vniknutí na počítač.

Kontaktujte správce vašeho útvaru/fakulty:

Máte-li podezření, že se na vašem zařízení (notebook, počítač, tablet, chytrý telefon) vyskytuje malware, zařízení se "chová divně", ale sami si na nápravu netroufáte, neváhejte a obraťte se na příslušného správce útvaru/fakulty.