Práce s IT v prostředí mimo univerzitu

Last modified by Denisa Wernerová on 20.02.2024 09:49

Pro případy, že budete muset pracovat v prostředí mimo univerzitu, což je v současnosti aktuální téma, jsme pro Vás připravili seznam základních služeb, které by Vám měly umožnit vzdálenou práci na univerzitě stejně, jako byste na univerzitě byli.

Kontakt na IT Helpdesk

I v případě nepřítomnosti pracovníků IT technologie fungují a zajišťujeme jim podporu. Budete-li mít nějaký problém s IT, můžete nás nebo své fakultní správce kontaktovat prostřednictvím IT Helpdesku.

Kontaktovat IT Helpdesk můžete několika způsoby a to e-mailem na adresu hd@vsb.cz nebo zadáním požadavku v systému https://helpdesk.vsb.cz/, případně můžete zavolat na +420 597 325 666.

Technické vybavení a platformy pro komunikaci

Připojení do sítě školy prostřednictvím VPN

Pro přístup k některým službám univerzity je nutné, aby byl Váš počítač připojen do univerzitní sítě - např. pro přístup k SAPu, sdíleným diskům nebo dalším interním IT službám univerzity. Pracujete-li např. z domu, technologie VPN vám umožní připojit své zařízení do sítě školy. Není potřeba žádná registrace či aktivace, pouze si pomocí pár kroků nainstalujete VPN klienta a k přihlašování použijete své univerzitní osobní číslo a heslo.

Práce s poštou

Poštu ve své univerzitní schránce je možné číst i posílat odkudkoliv. K poště můžete přistupovat přes web nebo si můžete nastavit poštovního klienta v počítači či chytrém mobilním telefonu.

Varování:
Útočníci v současné době zneužívají obav z koronaviru, prostřednictvím kterých se snaží z uživatelů vylákat osobní data či finanční obnos. Pokud vám bude do univerzitní schránky doručen podezřelý e-mail, který obsahuje přílohu nebo výzvu k zaslání peněz či citlivých údajů, můžete jej přeposlat na adresu abuse@vsb.cz.

Práce se sdílenými složkami

Sdílíte-li s kolegy dokumenty ve sdílených složkách pracovišť v adresářovém systému DFS, přístup k nim získáte připojením k VPN a přidáním síťové jednotky na svém zařízení podle tří jednoduchých kroků. Pro přístup k těmto složkám musíte být připojeni přes VPN.

Sdílení souborů, cloudové služby

Online meetingy

1. Služba BigBlueButton (dostupná výhradně v LMS) také nabízí pořádání konferenčních hovorů. Je však primárně určena pro realizaci online výukových aktivit.

• Návod k provozování dístanční výuky v LMS
  • Možnost pořízení záznamu, dostupného pro studenty i po ukončení živého přenosu.
  • Distanční výuka (přednášky, konzultace) formou online přenosů.
  • Možnost komunikovat s vyučujícím v průběhu přednášky textově nebo zvukem.
  • Interaktivní tabule s možností zapojení studentů.
  • Sdílení obrazovky přednášejícího pro online ukázky práce s programy nebo nástroji daného předmětu.

2. Provozovat videokonference lze ve službě Microsoft Teams v rámci balíku MS Office365, který je dostupný všem zaměstnancům a studentům VŠB-TUO (https://office365.vsb.cz).

3. Prostředek pro firemní jednání, porady - Google Meet

Řešení potíží s LDAP heslem

Jestliže se vám nedaří přihlásit svým univerzitním heslem nebo jste jej zapomněli, neváhejte kontaktovat náš IT Helpdesk a situaci se pokusíme společně vyřešit.

Vzdálená podpora koncových stanic (podpora.vsb.cz)

Správci koncových stanic mohou pro vzdálenou podporu využít nástroj VNC ScreenConnect, který běží na infrastruktuře CIT VŠB-TUO, umožňuje operátorům pomocí vytvořené relace vzdáleně spravovat pracovní stanice či servery a podporuje zařízení s Windows, Linux, Mac OS i Android. Fakultní správci by do služby měli mít přístup zřízen, pakliže ne, kontaktujte prosím náš IT Helpdesk.

Bezpečnostní doporučení