Nextcloud

Last modified by Kateřina Baierová on 07.06.2024 10:26

Nextcloud je centrální datové úložiště umožňující automaticky synchronizovat data mezi různými počítači a mobilními zařízeními uživatele nebo je sdílet s kolegy nebo veřejností pomocí odkazů. Pomocí Nextcloudu lze také sdílet data, která pro svoji velikost nelze poslat emailem.

Vždy pečlivě zvažte, která data s pomocí služby Nextcloud chcete sdílet s ostatními!

Nextcloud nabízí:

 • datové úložiště s prostorem 15 GB (u odůvodněných případů je možno tuto kvótu na žádost navýšit)
 • přístup přes webové rozhraní
 • napojení přes WebDAV protokol
 • synchronizační klienty pro Linux/Windows/Mac OS X
 • synchronizační klienty pro smartphone a tablety (iOS a Android)
 • možnost sdílení dat s dalšími uživateli Nextcloudu nebo s veřejností na základě HTTPS odkazu
 • uložení dat v datacentru univerzity bez nutnosti sdílení s třetí stranou
 • každodenní zálohování dat pro případ nutnosti obnovy
 • Prohlížení a editaci dokumentu za pomocí Služeb Office Online

Pro koho je služba určena?

 • Službu můžou využívat všichni zaměstnanci VŠB-TUO a uživatelé, kteří si o její zřízení zažádají prostřednictvím helpdesku. 

Synchronizace

 • Pro synchronizaci je možno použít oficiálního desktopového klienta. CIT není tvůrcem uvedené aplikace, a proto poskytuje pouze základní podporu pro řešení problémů s touto aplikací.
 • Je možnost použít protokol WebDAV, zde se uložiště mapuje jako síťový disk

Postupy:

 1. V prohlížeči si zobrazte stránku https://nextcloud.vsb.cz . Přihlášení probíhá přes SSO (login a jednotné heslo).


  Změna jazyka
 2. Pro změnu jazyka klikněte vpravo nahoře na kulatou ikonu zobrazující iniciály Vašeho jména a příjmení a zvolte první možnost - Nastavení.

  jazyk2.png
 3. Zhruba uprostřed obrazovky vyberte Jazyk  nastavte požadovaný jazyk, a k němu také Místní a jazyková nastavení  a vyberte požadovanou zemi.

  jazyk3.png

  Kapacita úložiště
 4. Klikněte vpravo nahoře na kulatou ikonu zobrazující iniciály Vašeho jména a příjmení a zvolte první možnost - Nastavení. Na zobrazené stránce můžete ve spodní části vyčíst informace, kolik místa z přidělené kapacity aktuálně využíváte a kolik místa máte celkem přiděleno.

  kvota.png

  Správa souborů
 5. Do správy souborů se dostanete přes ikonu menu vlevo nahoře → Soubory. Text však u ikony nemusí jít vidět, je tak třeba přesunout kurzor myši do levého horního rohu okna.

  spravce_souboru1.png
 6. V řádku s daným souborem jsou zobrazeny možnosti. Stažení souboru proveďte přes tlačítko tří teček a zvolte Stáhnout. Pro sdílení souboru použijte tlačítko tří spojených teček. Sdílet můžete dvěma způsoby. Pro sdílení konkrétnímu uživateli (zaměstnanec VŠB nebo jiný člověk s přístupem do Nextcloudu) přejděte do záložky Sdílení  v pravé části obrazovky a do vyhledávacího pole začněte psát požadované jméno nebo emailovou adresu, kterou poté kliknutím vyberte ze seznamu. V seznamu se zobrazí pouze ti zaměstnanci a osoby, kteří se už alespoň jednou do Nextcloudu přihlásili. Smazat uživatele můžete pomocí ikony popelnice a nebo můžete upravovat oprávnění.

  sdileni1.png
 7. Druhým způsobem je sdílení https odkazu pomocí záložky Sdílení → Odkaz pro sdílení → tlačítko plus. Sdílený odkaz se nám automaticky zkopíruje do schránky (pokud se tak nestane, tak to můžeme províst kliknutím na ikonu desek s šipkou). Odkaz můžeme chránit heslem, nastavit datum skončení platnosti, povolit mu úpravy nebo jej pojmenovat.

  sdileniurl.png
 8. V úložišti je možné vytvořit soubor či složku nebo jej nahrát přes ikonu plus  ve správci souborů.

  nahravani.png

Formuláře

Formuláře jsou jedna z dalších funkcí, které Nextcloud implementuje. Funkcí jsou dost podobné např. Google Forms.

Postupy:


Vytvoření formuláře

 1. V prohlížeči si zobrazte stránku https://nextcloud.vsb.cz . V levém horním rohu zvolte v lište ikonu formuláře (viz. obrázek)

  form1.png
 2. Uprostřed obrazovky stiskněte tlačítko Vytvořit formulář.

  form2.png
 3. Vyplňte název formuláře a případně jeho popis. Seznam Vámi vytvořených formulářů se zobrazí v levé části stránky (viz. obrázek). Tlačítkem Přidat otázku  rozbalíte nabídku možných prvků, které lze ve formuláři použít. Za zmínku stojí i tlačítko Sdílet  v pravém horním rohu a tlačítko hned napravo od něj (ikona tří horizontálních čar s šipkou), ta rozbalí nabídku nastavení formuláře.

  form3.png
  Seznam prvků formuláře:

  form4.png
  Dodatečná nastavení formuláře:

  form6.png


Sdílení formuláře

 1. Po stisknutí tlačítka Sdílet  se nám zobrazí menu pro sdílení formuláře, které funguje úplně stejně jako klasické sdílení v Nextcloudu.

  form5.png


Zobrazení výsledků

 1. Pro zobrazení výsledků u patřičného formuláře klikneme na tlačítko Výsledky. Ty se nám pak mohou zobrazit formou souhrnu, nebo individuálních odpovědí (tlačítka Souhrn a Odpovědi uprostřed obrazovky)

  form7.png


Smazání formuláře

 1. Formulář můžeme i s výsledky smazat pomocí nabídky, která se nám objeví po stisknutí ikony tří teček u patřičného formuláře v seznamu formulářů, který se nachází v levé části obrazovky.

  form8.png
   

Kalendář

V aplikaci Nextcloud je také možnost si spravovat vlastní kalendář. (Momentálně není možnost kalendář automaticky synchronizovat s jinými kalendáři - Google apod.)

Import kalendáře

Je zde možnost kalendář importovat ve formátu .ics.

import.png

Nová událost

Kalendářů je zde možnost mít vícero a pro vytvoření nové události stačí kliknout do příslušného pole a nastavit čas a název dle libosti.

nová událost.png

Další nastavení kalendáře se dá zobrazit tlačítkem Více.

více.png

Vícero možností pak nabízí změnu barvy, opakování události, přílohy, poznámky apod.

více možností.png