Google G Suite

Naposledy změněno 03.04.2020 14:52

Pro uživatele VŠB-TU Ostrava je k dispozici možnost využít služby Google Apps pro vzdělání.

Google nabízí provoz svých služeb v rámci naší univerzity. Lze využívat identit a skupin provozovaných v univerzitním IDM.

V současnosti jsou dostupné tyto služby:

• Disk
  • Kalendář
  • Skupiny pro firmy
  • Talk/hangouts
  • Webové stránky

Využití služby

Zaměstnanci mají účet vytvořen automaticky. Studenti jsou zahrnuti na svou vlastní žádost prostřednictvím požadavku do Helpdesku.

V případě zájmu lze převést část nebo celou skupinu z IDM.

Platnost účtu je podmíněna platností účtu v IDM. V případě ukončení vztahu s univerzitou dojde k pozastavení účtu v Google Apps.

Přihlášení do univerzitního Google Apps

Přihlašovací jméno má tvar Vaší e-mailové adresy, kde část @vsb.cz nahradíte za @g.vsb.cz. (příklady: alexandr.abecedny@g.vsb.cz | alexandr.abecedny.st1@g.vsb.cz a podobně)

Stejně tak zde najdete i úvodní heslo pro první přihlášení pod položkou "Heslo pro první přihlášení do Google Apps".

Při prvním přihlášení je vynucena změna hesla.

Hesla pro Google Apps účty jsou z bezpečnostních důvodů rozdílná od hesel v IDM.

Po vytvoření účtu se lze přihlásit přes přihlašovací formulář Google.

Reset hesla

Pro reset hesla není k dispozici automatizovaný nástroj a je nutné požádat skrze helpdeskové rozhraní idesk.vsb.cz ve frontě Groupware.

Role CIT

Primárně CIT zajišťuje správu prostředí (uživatelů a služeb).

Veškeré služby a návody poskytuje společnost Google.

Požadavky týkající se služby zadávejte skrze rozhraní idesk.vsb.cz ve frontě Groupware.

Možné použití

Při použití nabízených služeb Google Apps je potřeba mít na paměti, že data ve skutečnosti nejsou uložena na technických prostředcích univerzity. Google data uživatelů ukládá ve svých datacentrech rozmístěných po světě. Neukládejte zde citlivá data a zejména ne osobní údaje!

Google Apps je sice určeno pro využití uvnitř organizace, ale je k dispozici možnost využít externí účty. Můžete si tak svůj pracovní kalendář z domény g.vsb.cz nasdílet na soukromý Google účet. Stejné pravidlo lze využít při sdílení projektového dokumentu z VŠB-TUO na účet spolupracovníka z jiné instituce zapojené do Google Apps.

Google umožňuje v prohlížeči snadno přepínat mezi různými účty.

Sdílení kalendáře se soukromým účtem

Pokud chcete primárně využívat svůj osobní účet, tak lze jednoduše přidat kalendář z pracovního účtu jako další kalendář. Nebudete ovšem mít k dispozici funkce planování, které potřebují práva ke kalendářům kolegů. Pro tyto činnosti bude nutné se přepnout do pracovního účtu.

Propojení lze provést pouze u kalendáře. U služeb jako Google Disk je nutné, aby kolegové všechno sdíleli přímo na osobní účet, nebo přistupovat skrze účet Google Apps.

Užitečné odkazy

Informace ohledně Google Apps: www.google.com/apps/intl/cs/edu/

Často kladené otázky ohledně Google Kalendáře: support.google.com/calendar/answer/175256?hl=cs

Centrum nápovědy: support.google.com/mail/?hl=cs