Google G Suite

Naposledy změněno 10.11.2020 11:37

Pro uživatele VŠB-TU Ostrava je k dispozici možnost využít služby G Suite pro vzdělání.

Google nabízí provoz svých služeb v rámci naší univerzity. Lze využívat identit a skupin provozovaných v univerzitním IDM.

V současnosti jsou dostupné tyto služby:

• Disk
  • Kalendář
  • Skupiny pro firmy
  • Talk/hangouts
  • Webové stránky

Využití služby

Zaměstnanci i studenti VŠB mají účet vytvořen automaticky.

Platnost účtu je podmíněna platností účtu v IDM. V případě ukončení vztahu s univerzitou dojde k pozastavení účtu v G Suite.

Přihlášení do univerzitního G Suite

Přihlašovací jméno má tvar Vaší e-mailové adresy, kde část @vsb.cz nahradíte za @g.vsb.cz. (příklady: alexandr.abecedny@g.vsb.cz | alexandr.abecedny.st1@g.vsb.cz a podobně)

Tvar svého G Suite e-mailu si můžete ověřit ve shrnutí Vašeho LDAP účtu na stránce https://innet.vsb.cz/cs/osobni-agenda/sprava-uctu/ldap-ucet/ pod položkou "Google e-mail pro přihlášení do G Suite"

Stejně tak zde najdete i úvodní heslo pro první přihlášení pod položkou "Heslo pro první přihlášení do G Suite".

Při prvním přihlášení je vynucena změna hesla.

Hesla pro G Suite účty jsou z bezpečnostních důvodů rozdílná od hesel v IDM (SSO)

Přihlásit se lze přes přihlašovací formulář Google.

Reset hesla

Pro reset hesla není k dispozici automatizovaný nástroj a je nutné požádat skrze helpdeskové rozhraní idesk.vsb.cz ve frontě Cloudové služby.

Role CIT

Primárně CIT zajišťuje správu prostředí (uživatelů a služeb).

Veškeré služby a návody poskytuje společnost Google.

Požadavky týkající se služby zadávejte skrze rozhraní idesk.vsb.cz ve frontě Cloudové služby.

Možné použití

Při použití nabízených služeb G Suite je potřeba mít na paměti, že data ve skutečnosti nejsou uložena na technických prostředcích univerzity. Google data uživatelů ukládá ve svých datacentrech rozmístěných po světě. Neukládejte zde citlivá data a zejména ne osobní údaje!

G Suite je sice určeno pro využití uvnitř organizace, ale je k dispozici možnost využít externí účty. Můžete si tak svůj pracovní kalendář z domény g.vsb.cz nasdílet na soukromý Google účet. Stejné pravidlo lze využít při sdílení projektového dokumentu z VŠB-TUO na účet spolupracovníka z jiné instituce zapojené do G Suite.

Google umožňuje v prohlížeči snadno přepínat mezi různými účty.

Sdílení kalendáře se soukromým účtem

Pokud chcete primárně využívat svůj osobní účet, tak lze jednoduše přidat kalendář z pracovního účtu jako další kalendář. Nebudete ovšem mít k dispozici funkce planování, které potřebují práva ke kalendářům kolegů. Pro tyto činnosti bude nutné se přepnout do pracovního účtu.

Propojení lze provést pouze u kalendáře. U služeb jako Google Disk je nutné, aby kolegové všechno sdíleli přímo na osobní účet, nebo přistupovat skrze účet G Suite.

Užitečné odkazy

Informace ohledně G Suite: www.google.com/apps/intl/cs/edu/

Často kladené otázky ohledně Google Kalendáře: support.google.com/calendar/answer/175256?hl=cs

Centrum nápovědy: support.google.com/mail/?hl=cs