Připojení k síti TUONET v budově kolejí A, B, C, D, E

Naposledy změněno Denisa Wernerová 14.02.2024 07:53

Máte-li potíže s připojením k metalické síti na kolejích a zobrazuje se vám pouze tato stránka, otevřete si stránku helpdesk.vsb.cz, pro kterou je rovněž povolen přístup, a vytvořte nový požadavek s popisem problému (případně využijte další z forem kontaktu: Helpdesk).

Připojení k metalické (drátové) síti budovy koleje A, B, C, D, E je realizováno obdobným způsobem jako je tomu u bezdrátové sítě eduroam. Díky tomu mohou připojení na kolejích využívat studenti i pracovníci jiných akademických institucí zapojených do projektu eduroam.

  • připojit se můžete k libovolné zásuvce a to kdekoliv na budově kolejí
  • můžete současně připojit více zařízení, pokud máte na pokoji k dispozici více zásuvek
  • připojíte se s vaší Eduroam identitou i pokud nejste student či zaměstnanec VŠB
     

Pokud není váš LAN adaptér korektně nastaven:

Tj. zadáváte špatné jméno či heslo nebo nedojde k autentizaci z jiného důvodu, přepne se po 20ti sekundách vaše zařízení do sítě s omezeným připojením, kde je k dispozici pouze přístup na vybrané stránky školy:

  • idoc.vsb.cz (tyto návody)
  • uzivatel.vsb.cz (změna, nastavení hesla apod.)
  • helpdesk.vsb.cz (možnost vytvoření tiketu, máte-li problém s připojením)
     

Pokud adaptér korektně nastavíte dle návodů níže, můžete odzkoušení funkčnosti urychlit odpojením a znovu připojením síťového kabelu, vynutí se takto nový pokus o ověření.

Návody pro konfiguraci:

Konfigurace obecně:

Parametry nastavení drátového adaptéru jsou totožné s nastavením WiFi sítě Eduroam. Je to vlastně takový Eduroam "na drátě" se všemi výhodami, které z toho plynou. Jediný "háček" je ten, že standardně není na drátovém adaptéru (OS Windows) povolena autentizace 802.1x a aby se tato funkce spustila je potřeba nastartovat a spouštět systémovou službu "Wired Autoconfig Service" . Od této chvíle jsou kroky již stejné jako u WiFi. Dalším zjednodušením konfigurace u drátové přípojky je možnost neověřovat certifikát radius serverů.

Díky autentizaci 802.1x je možné bez jakékoliv další konfigurace či administrativních kroků připojit i uživatele jiných univerzit či institucí. Stejně jako u WiFi - pokud Vám funguje Eduroam ve vaší mateřské instituci, funguje vám i na VŠB. Tedy - pokud si nastavíte profil drátové sítě stejně jako Eduroam ve Vaší mateřské instituci (uživatel, heslo, radiusy, certifikáty apod.), budete připojeni i na drátu na kolejích .