Problémy s připojením počítače do sítě školy na kolejích

Version 1.10 by Denisa Wernerová on 28.07.2015 10:40

Připojení k internetu nefunguje
Překontrolujte následující body, ve kterých může být Váš problém:

1. Podal(a) jste elektronickou žádanku a byla Vám schválena?
    Nově vytvořená registrace nebo změna MAC adresy vstoupí v platnost do jednoho pracovního dne.

2. Zadal(a) jste při registraci správnou MAC adresu síťového adaptéru? Pozor na více síťových adaptérů, např. u notebooků na WIFI adaptér.

3. Máte nastaveno "Získat IP adresu ze serveru DHCP automaticky" a "Získat adresu serveru DNS automaticky" v nastavení TCP/IP protokolu?

4. Nezkoušel(a) jste připojení do sítě na zásuvce více počítači (různé síťové karty)? Není přípustné přehazovat počítače mezi zásuvkami, dojde k dočasnému zablokování připojení.

5. Svítí LED dioda Vaší síťové karty (má tzv. link)?

6. Zkoušel(a) jste i jiný UTP kabel? Často je problém ve vadném kabelu/konektoru a proto zkuste zapojit jiný (někým již ověřený) kabel.

7. Nejste na Seznamu zablokovaných počítačů v síti VŠB-TUO?
    • Nejste zablokován na základě osobního čísla? (O zablokování jste byl vyrozuměn e-mailem zaslaným na Váš školní účet.)
    • Nemáte zavirovaný počítač šířící nákazu do sítě? (O zablokování jste byl vyrozuměn e-mailem zaslaným na Váš školní účet.)
    • Nejste zablokován z důvodu porušování např. autorského zákona? O zablokování jste byl informován zprávou zaslanou na Váš školní email (udanou při registraci zásuvky).

8. V návodu Problémy s připojením počítače do sítě na kolejích VŠB-TU Ostrava naleznete postupy řešení problémů týkajících se připojení počítačů do sítě na kolejích.
    Více viz Koleje - postup pro aktivaci připojení na kolejích, změnu zásuvky / MAC adresy atd....

Nelze se přihlásit do systému pro podání žádanky
Máte účet v LDAPu (jste student nebo zaměstnanec VŠB-TUO)?
Jste i v současné chvíli studentem (tento statut nemáte pokud jste ukončil bakalářske studium a dosud nejste studentem navazujícího magisterského)?
Můžete se přihlásit do školní pošty (posta.vsb.cz)?

Studenti Ostravské univerzity ubytovaní na kolejích VŠB-TUO si mohou zajít pro přihlašovací údaje na kartové oddělení. Další možností, jak se do systému přihlásit, je prostřednictvím EduID formuláře, který je dostupný na úvodní/přihlašovací stránce IS Netis.

Změna MAC adresy
Změnu zásuvky nebo MAC adresy si můžete změnit sám(a).
https://netis.vsb.cz/ - Registrace počíitačů na kolejích
EVIDENCE → ZARIZENI → odkazy "změna MAC" a "změna zásuvky"

Více naleznete zde: Změna MAC adresy v systému Netis

Změna MAC adresy vstoupí v platnost do jednoho pracovního dne.

Vadí u MAC adresy velikost písmen?
MAC adresa se skládá z číslic 0-9 a písmen a-f a na velikosti písmen nezáleží. Jako oddělovač se mohou vyskytnout (dle operačního systému) znaky ":" nebo "-" nebo  "." nebo i jiné.

Uvolnění zásuvky
Pro odstranění předchozí registrace zařízení na dané zásuvce, zašlete nám žádost na hd@vsb.cz a uveďte v ní:

• označení koleje
  • patro
  • místnost
  • číslo zásuvky
  • váš login a login spolubydlících (pro vyloučení zrušení registrace spolubydlících)
  • telefon na pokoj
  • kontakt

Kolik mohu mít registrovaných zařízení?
Uživatelé na kolejích mohou mít připojeno pouze jedno zařízení do sítě TUONET. Podat žádanku můžete pouze v případě kdy nemáte registrované zařízení a podanou nezpracovanou žádanku.

Povolené porty
Přístup dočasně povolujeme v případě, že to BEZPROSTŘEDNĚ vyžaduje diplomová práce (nebo jiná podobná práce) a nedá se přístup vyřešit jiným způsobem (např. VPN, práce ve škole atd..). Ze sítě Internet tedy standardně na požádání žádné porty nepovolujeme.

Připojení WiFi routeru
Připojení wifi routeru do kolejní zásuvky není povolené. Pokud Váš notebook nelze propojit kabelem do zásuvky přímo, pořiďte si USB ethernet adaptér, který Vám umožní připojení do "drátové" kolejní sítě a rozšíří konfiguraci notebooku o Ethernetové rozhraní.

Zablokované připojení a aktualizace OS v offline režimu
Pro počítač bez připojení na internet je možné si pomocí programu Offline-Update na jiném počítači s připojením stáhnout aktualizace Windows a tyto pak na počítači bez připojení nainstalovat.

Více viz Jak si stáhnout aktualizace pro počítač bez připojení k internetu.