Version 1.10 by Denisa Wernerová on 28.07.2015 10:40

11 ----
12 {{id name="prip"/}}
13 **Připojení k internetu nefunguje**
14 Překontrolujte následující body, ve kterých může být Váš problém:
15
16 1. **Podal(a) jste** [[elektronickou žádanku>>doc:tuonet.registrace]] a byla Vám schválena?
17 Nově vytvořená registrace nebo změna MAC adresy vstoupí v platnost do jednoho pracovního dne.
18
19 1. **Zadal(a) jste při registraci správnou** [[MAC adresu>>doc:tuonet.mac-adresa]] síťového adaptéru? Pozor na více síťových adaptérů, např. u notebooků na WIFI adaptér.
20
21 1. **Máte nastaveno** "Získat IP adresu ze serveru DHCP automaticky" a "Získat adresu serveru DNS automaticky" v [[nastavení TCP/IP protokolu>>doc:tuonet.tcp-ip]]?
22
23 1. **Nezkoušel(a) jste připojení do sítě na zásuvce více počítači** (různé síťové karty)? [[Není přípustné přehazovat počítače mezi zásuvkami>>doc:tuonet.problem||anchor="blokace_ruzne_pc"]], dojde k dočasnému zablokování připojení.
24
25 1. **Svítí LED dioda** Vaší síťové karty (má tzv. [[link>>doc:tuonet.problem||anchor="link"]])?
26
27 1. **Zkoušel(a) jste i jiný UTP kabel?** Často je problém ve vadném kabelu/konektoru a proto zkuste zapojit jiný (někým již ověřený) [[kabel>>doc:tuonet.problem||anchor="kabel"]].
28
29 1. **Nejste na** [[Seznamu zablokovaných počítačů v síti VŠB-TUO>>url:https://www.vsb.cz/share/uploadedfiles/secured/off/]]?
30 (% style="list-style-type: lower-alpha" %)
31 1*. Nejste (% style="color: rgb(204, 0, 0);" %)zablokován (%%)na základě osobního čísla? (O zablokování jste byl vyrozuměn e-mailem zaslaným na Váš školní účet.)
32 1*. Nemáte (% style="color: rgb(204, 0, 0);" %)zavirovaný (%%)počítač šířící nákazu do sítě? (O zablokování jste byl vyrozuměn e-mailem zaslaným na Váš školní účet.)
33 1*. Nejste (% style="color: rgb(204, 0, 0);" %)zablokován z důvodu porušování(%%) např. [[autorského zákona>>doc:tuonet.pravidla]]? O zablokování jste byl informován zprávou zaslanou na Váš školní email (udanou při registraci zásuvky).
34
35 1. V návodu [[Problémy s připojením počítače do sítě na kolejích VŠB-TU Ostrava>>doc:tuonet.problem]] naleznete postupy řešení problémů týkajících se připojení počítačů do sítě na kolejích.
36 Více viz [[Koleje - postup pro aktivaci připojení na kolejích, změnu zásuvky / MAC adresy atd....>>doc:tuonet.netis-koleje]]
37 ----
38 {{id name="sys"/}}
39 **Nelze se přihlásit do systému pro podání žádanky**
40 Máte účet v LDAPu (jste student nebo zaměstnanec VŠB-TUO)?
41 Jste i v současné chvíli studentem (tento statut nemáte pokud jste ukončil bakalářske studium a dosud nejste studentem navazujícího magisterského)?
42 Můžete se přihlásit do školní pošty (posta.vsb.cz)?
43
44 Studenti Ostravské univerzity ubytovaní na kolejích VŠB-TUO si mohou zajít pro přihlašovací údaje na [[kartové oddělení>>url:http://kc.vsb.cz]]. Další možností, jak se do systému přihlásit, je prostřednictvím EduID formuláře, který je dostupný na úvodní/přihlašovací stránce IS Netis.
45 ----
46 {{id name="zm"/}}
47 **Změna MAC adresy**
48 Změnu zásuvky nebo MAC adresy si můžete změnit sám(a).
49 https://netis.vsb.cz/ - Registrace počíitačů na kolejích
50 EVIDENCE → ZARIZENI → odkazy "změna MAC" a "změna zásuvky"
51
52 Více naleznete zde: [[Změna MAC adresy v systému Netis>>doc:tuonet.zmena-mac]]
53
54 Změna MAC adresy vstoupí v platnost (% style="color: rgb(204, 0, 0);" %)do jednoho pracovního dne(%%).
55 ----
56 {{id name="vel"/}}
57 **Vadí u MAC adresy velikost písmen?**
58 MAC adresa se skládá z číslic 0-9 a písmen a-f a na velikosti písmen nezáleží. Jako oddělovač se mohou vyskytnout (dle operačního systému) znaky ":" nebo "-" nebo "." nebo i jiné.
59 ----
60 {{id name="zas"/}}
61 **Uvolnění zásuvky**
62 Pro odstranění předchozí registrace zařízení na dané zásuvce, zašlete nám žádost na [[hd@vsb.cz>>mailto:hd@vsb.cz]] a uveďte v ní:
63
64 * označení koleje
65 * patro
66 * místnost
67 * číslo zásuvky
68 * váš login a login spolubydlících (pro vyloučení zrušení registrace spolubydlících)
69 * telefon na pokoj
70 * kontakt
71 ----
72 {{id name="reg"/}}
73 **Kolik mohu mít registrovaných zařízení?**
74 Uživatelé na kolejích mohou mít připojeno pouze jedno zařízení do sítě TUONET. Podat žádanku můžete pouze v případě kdy nemáte registrované zařízení a podanou nezpracovanou žádanku.
75 ----
76 {{id name="port"/}}
77 **Povolené porty**
78 Přístup dočasně povolujeme v případě, že to BEZPROSTŘEDNĚ vyžaduje diplomová práce (nebo jiná podobná práce) a nedá se přístup vyřešit jiným způsobem (např. [[VPN>>doc:tuonet.vpn]], práce ve škole atd..). Ze sítě Internet tedy standardně na požádání žádné porty nepovolujeme.
79 ----
80 {{id name="wifi"/}}
81 **Připojení WiFi routeru**
82 Připojení wifi routeru do kolejní zásuvky (% style="color: rgb(204, 0, 0);" %)není povolené(%%). Pokud Váš notebook nelze propojit kabelem do zásuvky přímo, pořiďte si USB ethernet adaptér, který Vám umožní připojení do "drátové" kolejní sítě a rozšíří konfiguraci notebooku o Ethernetové rozhraní.
83 ----
84 {{id name="zabl"/}}
85 **Zablokované připojení a aktualizace OS v offline režimu**
86 Pro počítač bez připojení na internet je možné si pomocí programu Offline-Update na jiném počítači s připojením stáhnout aktualizace Windows a tyto pak na počítači bez připojení nainstalovat.
87
88 Více viz [[Jak si stáhnout aktualizace pro počítač bez připojení k internetu>>doc:pc.offline-update]].