Serverová platforma datového centra

Last modified by Denisa Wernerová on 03.08.2023 13:00

Nedílnou součástí Univerzitního datového centra jsou serverové systémy. V současné době provozujeme systémy Cisco UCS, což jsou serverové moduly, které jsou instalovány do serverových šasi. Jejich výhodou jsou 10Gbps síťová rozhraní, která podporují konvergovaný ethernet. Diskové kapacity tyto servery získávají z diskových úložišť datového centra.

Role CIT

CIT zajišťuje prostředí pro instalaci serverových modulů, jejich připojení do datového centra, diskové kapacity a vzdálený přístup k těmto serverovým systémům. Součástí služby je také zajištění přiměřeného množství záložních systémů, které lze okamžitě využít v případě technických problémů některého z provozovaných serverů. Fyzickou změnu serveru mohou administrátoři CIT provést i vzdáleně, není tedy potřeba lokální zásah.

Výhody zapojení systému do Univerzitního datového centra

Správce serverových služeb se nemusí aktivně zabývat stavem fyzického serveru při jeho poruše. Také má k systému plný vzdálený přístup na konzoli, ke správcovským funkcím (vypnutí/zapnutí, nastavení BIOSu). Tyto práva lze přidělit více uživatelům, kteří jsou zavedeni v centrálním autentizačním systému. Prostřednictvím univerzitní VPN lze k systémům přistupovat v podstatě odkudkoliv.

V rámci těchto serverových systémů lze využít i dalších služeb datového centra jako např. využití chytrých diskových polí a jejich služeb (replikace, deduplikace, snapshoty atd.), zálohování i monitoringu, ale i kvality a propustnosti počítačové sítě, která v jiných částech sítě není poskytována.

Jak postupovat

Budete-li chtít zapojit svůj fyzický systém do infrastruktury datového centra nebo se dozvědět více, tak kontaktujte pracovníky CIT prostřednictvím Helpdesku CIT, fronta Datové centrum.