Changes for page Certifikáty na VŠB-TUO

20 20
21 21  == 2. Serverové certifikáty TCS: ==
22 22
23 -Serverový certifikát je digitální certifikát, který slouží k ověřeidentity serveru a k zajištění bezpečné komunikace mezi klientem (například webovým prohlížečem) a serverem. Tento certifikát je klíčovým prvkem v protokolech, jako je HTTPS, které používašifrovápro ochranu datenášených mezi klientem a serverem. Vydává jej CESNET v rámci projektu Trusted Certificate Service. Aktuálně je vydavatelem těchto certifikátů rovněž společnost Sectigo. Jejím kořenovým certifikátům implicitně důvěřuje většina běžných internetových prohlížečů. Tyto certifikáty jsou (% style="color:#e74c3c" %)**vydávány pouze důvěryhodným serverům v doménách vlastněných univerzitou**(%%). Žádost o serverový certifikát si vygenerujete prostřednictvím formuláře na webu sdružení CESNET.
23 +Serverový certifikát slouží k prokázání důryhodnosti webových (a jiných) serverů, ke kterým přistupuběžní uživate internetu. Vydává je CESNET v rámci projektu Trusted Certificate Service. Aktuálně je vydavatelem těchto certifikátů rovněž společnost Sectigo. Jejím kořenovým certifikátům implicitně důvěřuje většina běžných internetových prohlížečů. Tyto certifikáty jsou (% style="color:#e74c3c" %)**vydávány pouze důvěryhodným serverům v doménách vlastněných univerzitou**(%%). Žádost o serverový certifikát si vygenerujete prostřednictvím formuláře na webu sdružení CESNET.
24 24
25 25  * [[Formulář k vytvoření žádosti o serverový certifikát TCS>>https://tcs.cesnet.cz/requestform/]]
26 26  * [[Návod k vytvoření žádosti o serverový certifikát TCS>>https://pki.cesnet.cz/cs/st-guide-tcs-server2.html]]