Changes for page Certifikáty na VŠB-TUO

Change comment: There is no comment for this version

Page properties
... ... @@ -1,19 +1,19 @@
1 -Certifikát představuje datovou strukturu, která je svána s určitou osobou. Certifikát lze použít pro elektronický podpis zpráv, jejich šifrování, pro autentizaci k síťovým službám atd.
1 +Certifikát se často přirovnává k osobním dokladům (pas nebo občanský průkaz). Zatímco osobní doklady se vydávají v tištěné podobě, certifikát je digitálně podepsanou datovou strukturou. Následující certifikáty můžete potřebovat např. pro zabezpečení elektronické pošty (elektronický podpis, šifrování zpráv), autentizaci k síťovým službám atd.
2 2
3 3  Uživatelské požadavky a dotazy týkající se serverových TCS certifikátů podávejte prostřednictvím [[Helpdesku CIT VŠB-TUO>>https://idesk.vsb.cz/Ticket/Create.html?Queue=35]].
4 4
5 5
6 -= Certifikáty Trusted Certificate Service (TCS): =
6 += Certifikáty Trusted Certificate Service: =
7 7
8 8  Trusted Certificate Service (dále jen TCS) umožňuje vydávání osobních a serverových digitálních certifikátů. Služba je nabízena výzkumným a vzdělávacím institucím. Certifikáty jsou poskytovány společností Sectigo, jednou z největších světových certifikačních autorit. Certifikáty certifikační autority jsou standardně obsaženy v základní instalaci většiny prohlížečů a e-mailových klientů. Z tohoto důvodu **není nutná** instalace žádných dalších kořenových certifikátů. VŠB-TUO zprostředkovává vydání certifikátů skrze CESNET, z.s.p.o. a vystupuje pouze jako registrační autorita. Formálním garantem vydávání certifikátů TCS je rektor VŠB-TUO.
9 9
10 10  == 1. Osobní certifikáty TCS (TCS-P) a Osobní eScience certifikáty: ==
11 11
12 -Tyto certifikáty jsou vydávány (% style="color:#e74c3c" %)**studentům a zaměstnancům VŠB-TUO**(%%).
12 +Tyto certifikáty jsou (% style="color:#990000" %)**vydávány studentům a zaměstnancům VŠB-TUO**(%%).
13 13
14 -Osobní certifikát TCS slouží k zabezpečení (k podepisování) elektronické pošty a k autentizaci pro přístup k síťovým službám a vydává se **na dva roky**. Sdružení CESNET je vydává v rámci projektu Trusted Certificate Service. Aktuálně je vydavatelem těchto certifikátů společnost Sectigo. Jejím kořenovým certifikátům implicitně důvěřuje většina běžných klientů elektronické pošty.
14 +Osobní certifikát TCS slouží k zabezpečení (k podepisování) elektronické pošty a k autentizaci pro přístup k síťovým službám a vydává se na dva roky. Sdružení CESNET je vydává v rámci projektu Trusted Certificate Service. Aktuálně je vydavatelem těchto certifikátů společnost Sectigo. Jejím kořenovým certifikátům implicitně důvěřuje většina běžných klientů elektronické pošty.
15 15  Certifikáty obsahují jméno uživatele, název jeho domovské organizace, unikátní identifikátor uživatele přidělený jeho domovskou organizací a emailové adresy ověřené domovskou organizací.
16 -Žádost o osobní certifikát si vygenerujete prostřednictvím formuláře na webu sdružení CESNET a následně si jej naimportujete do svého poštovního klienta.
16 +Žádost si vygenerujete prostřednictvím formuláře na webu sdružení CESNET a následně si certifikát naimportujete do svého poštovního klienta.
17 17
18 18  * [[Formulář k vytvoření žádosti o osobní certifikát>>https://tcs.cesnet.cz/clientrequestform/]]
19 19  * [[Postup pro import osobního certifikátu>>doc:uzivatel.certifikaty.os-cer-tcs.WebHome]]
... ... @@ -20,7 +20,7 @@
20 20
21 21  == 2. Serverové certifikáty TCS: ==
22 22
23 -Serverový certifikát slouží k prokázání důvěryhodnosti webových (a jiných) serverů, ke kterým přistupují běžní uživatelé internetu. Vydává je CESNET v rámci projektu Trusted Certificate Service. Aktuálně je vydavatelem těchto certifikátů rovněž společnost Sectigo. Jejím kořenovým certifikátům implicitně důvěřuje většina běžných internetových prohlížečů. Tyto certifikáty jsou (% style="color:#e74c3c" %)**vydávány pouze důvěryhodným serverům v doménách vlastněných univerzitou**(%%). Žádost o serverový certifikát si vygenerujete prostřednictvím formuláře na webu sdružení CESNET.
23 +Vydává CESNET v rámci projektu Trusted Certificate Service. Aktuálně je vydavatelem těchto certifikátů rovněž společnost Sectigo. Jejím kořenovým certifikátům implicitně důvěřuje většina běžných internetových prohlížečů. Tyto certifikáty jsou (% style="color:#990000" %)**vydávány pouze důvěryhodným serverům v doménách vlastněných univerzitou.**
24 24
25 25  * [[Formulář k vytvoření žádosti o serverový certifikát TCS>>https://tcs.cesnet.cz/requestform/]]
26 26  * [[Návod k vytvoření žádosti o serverový certifikát TCS>>https://pki.cesnet.cz/cs/st-guide-tcs-server2.html]]
... ... @@ -28,6 +28,6 @@
28 28
29 29  = Kvalifikované certifikáty ve smyslu Zákona 227/2000 Sb. o elektronickém podpisu =
30 30
31 -Pomocí kvalifikovaného certifikátu lze podepisovat elektronickou poštu a dokumenty. VŠB-TUO sama neprovozuje certifikační autoritu ve smyslu Zákona. Pokud zaměstnanec univerzity potřebuje vydat kvalifikovaný certifikát, ve kterém je vyznačen jeho poměr k univerzitě, pořídí jej na základě hromadné smlouvy mezi VŠB-TUO a Českou poštou. Tento certifikát nelze použít pro připojování k Wi-Fi. (% style="color:#e74c3c" %)**Jeho vydání je zpoplatněno**(%%).
31 +Pomocí kvalifikovaného certifikátu lze podepisovat elektronickou poštu a dokumenty. VŠB-TUO sama neprovozuje certifikační autoritu ve smyslu Zákona. Pokud zaměstnanec univerzity potřebuje vydat kvalifikovaný certifikát, ve kterém je vyznačen jeho poměr k univerzitě, pořídí jej na základě hromadné smlouvy mezi VŠB-TUO a Českou poštou. Tento certifikát nelze použít pro připojování k Wi-Fi. Jeho (% style="color:#990000" %)**vydání je zpoplatněno.**
32 32
33 33  Pro získání kvalifikovaného certifikátu vytvořte požadavek v [[Helpdesku>>https://idesk.vsb.cz/SelfService/Create.html?Queue=35&Subject=Kvalifikovan%C3%BD%20certifik%C3%A1t]].