Eduroam

Naposledy změněno 29.08.2017 12:45

Projekt Eduroam je mezinárodní projekt zabývající se podporou mobility a roamingu v sítích národního výzkumu a vzdělávání (NREN). V České republice je projekt zastřešován sdružením CESNET z.s.p.o.

Výhodou pro uživatele akademických sítí je možnost využít připojení do sítě Internet nejen na vlastní univerzitě ale i v sítích jiných akademických institucí v ČR (vysoké školy a Akademie věd) i v celé Evropě.

Eduroam na VŠB-TU Ostrava

Eduroam - návštěvy na VŠB-TU Ostrava

Pokud je vaše organizace zapojena do mezinárodního projektu eduroam (EDUcation ROAMing) pak je možné se do sítě eduroam jednoduše přihlásit stejnými přihlašovacími údaji jako na vaší domovské instituci i na jiných univerzitách (taktéž zapojených do projektu eduroam).

Před návštěvou naší univerzity zkontrolujte, zda je vaše univerzita zapojena do projektu eduroam. Je vhodné se před návštěvou naší univerzity připravit a ověřit běh v síti eduroam ve vaší domovské síti.

Mapu dostupných eduroam lokalit v Ostravě, ale i v celé ČR, naleznete na adrese http://www.eduroam.cz/doku.php. V Ostravě se nachází kromě naší univerzity také humanitně zaměřená Ostravská univerzita, která také umožňuje přístup do této sítě a tím rozšiřuje dostupnost sítě eduroam, zejména v centru Ostravy. Pokryty jsou zejména přednáškové místnosti, prostory s častým výskytem studentů, a také prostory u nichž je velká mobilita uživatelů počítačové sítě.

Více informací o projektu eduroam naleznete na adrese http://www.eduroam.org/. České stránky projektu eduroam naleznete na adrese http://www.eduroam.cz/.

Ze sítě eduroam není povolen provoz protokolu SMTP, blokovány jsou porty TCP/25, TCP,UDP/53, CIFS/SMB protokoly. Od DHCP serveru získáte privátní IPv4 a veřejnou IPv6 adresu a přístup na Internet. Využití naší počítačové sítě je logováno a případné bezpečnostní incidenty budou řešeny přímo s konkrétním uživatelem.

Vyhrazujeme si právo koncové zařízení nebo uživatele v naší počítačové síti zablokovat. Zejména pak v případech, kdy:

  • zařízení je napadeno malwarem
  • snaží se napadat jiná zařízení v naší síti nebo Internetu
  • jsou z tohoto zařízení porušována autorská práva

Uživatelé musí dodržovat roamingovou politiku definovanou sdružením CESNET.

Jak se připojit

Viditelné SSID eduroam je k dispozici na všech bezdrátových přístupových bodech sítě VŠB-TU Ostrava. Používá se šifrování WPA2 + AES.

Eduroam pro uživatele VŠB-TU Ostrava

Od DHCP serveru získáte veřejné IPv4 a IPv6 adresy v síti VŠB-TU Ostrava a přímý přístup na Internet. K serverům VŠB-TU Ostrava lze v síti eduroam přistupovat přímo.
 

Pokrytí (seznam lokalit)
https://www.eduroam.cz/cs/pripojene_organizace

Jak postupovat v případě problémů
Protože provoz služeb eduroamu i jejich zajišťování je poměrně komplikované (v řetězci figuruje vždy několik institucí i správců), měli byste se v první řadě obrátit se svými problémy na správce ve Vaší mateřské instituci. Pokud jste tento krok již provedli, popř. jej z nějakého důvodu provést nemůžete, obraťte se prosím na naše helpdeskové pracoviště.

Značky:
 
© 2015 - 2020 CIT, VŠB-TUO Ostrava