Windows - AnyConnect VPN klient

Naposledy změněno 27.02.2020 09:55

Tento klient umožňuje připojit se k VPN koncentrátoru pomocí běžného webového prohlížeče. Je nutný prohlížeč se zapnutou podporou Javy (lze nainstalovat z www.java.com) nebo ActiveX. Výhodou tohoto klienta proti běžnému VPN klientovi je, že lépe komunikuje ze sítí za firewallem (pro odborníky: používá SSL/TLS místo IPSec). Podporuje i 64-bitové verze Windows.

Přístup přes VPN klienta je možný pouze z Internetu, nelze ho tedy použít ze školní lokální sítě.

Postup při instalaci:

 1. Používáte-li Internet Explorer 7 a vyšší, přidejte adresu VPN koncentrátoru mezi důvěryhodné servery.
  Jděte přes Nástroje (Alt+X) → Možnosti Internetuzáložka Zabezpečeníikona Důvěryhodné serverytlačítko Servery (v IE9 tlačítko Weby).
  Zadejte https://vpn.vsb.cz a přidejte tlačítkem Přidat.
  Uložte nastavení tlačítkem OK.
  (K oknu s nastavením se můžete dostat také přes Ovládací panely Možnosti Internetu.)

  010.png
   
 2. Zobrazte si v prohlížeči stránku:  https://vpn.vsb.cz

  V případě poruchy VPN koncentrátoru můžete vyzkoušet připojení na záložní koncentrátor.
  Do pole JMENO zadejte své osobní číslo a zadejte heslo (stejné jako do pošty). V poli SKUPINA nechte VSB, případně si vyberte některou z dalších možností nastavení.

  020.png
   
 3. Vyčkejte, než se SSL VPN klient stáhne do Vašeho počítače a spustí se instalace (případně potvrďte instalaci nezbytných doplňků). Pak se VPN spojení  naváže a můžete pracovat.
  Připojení bude indikováno ikonou ico.bmp, která je obvykle v pravém dolním rohu obrazovky. Okno prohlížeče je již možné zavřít.

  030.png
   
 4. V případě, že instalace z prohlížeče selže (např. MS Edge, Firefox - chybějící doplňky potřebné k instalaci), stáhněte si aplikaci pomocí odkazu AnyConnect VPN. Program následně spusťte a nainstalujte.

  040.png
   
 5. Po skončení práce je třeba ukončit VPN spojení dvojklikem na ikonku s kladkou, která je obvykle v pravém dolním rohu obrazovky, tlačítkem Disconnect.

  050Vu.png
   
 6. Po prvním spuštění AnyConnect VPN klienta z prohlížeče zůstane klient na počítači nainstalován pro další použití. Jeho další spuštění je možné nejen dvojklikem na ikonku v pravém dolním rohu obrazovky, ale i z menu Start Programy Cisco AnyConnect Secure Mobility Klient.

  070Vu.png
   
 7. Uživatelská dokumentace pro AnyConnect klienta je k dispozici zde (v angličtině).
   
 8. Řešení problému "Failed to initialize connection subsystem" (po aktualizaci systému Windows 8.1): http://christierney.com/2015/02/11/cisco-anyconnect-failed-to-initialize-connection-subsystem/
Značky:
 
© 2015 - 2020 CIT, VŠB-TUO Ostrava