Problémy s připojením počítače do sítě školy na kolejích

Naposledy změněno Martin Výlet 03.08.2023 13:57

Připojení k internetu nefunguje
Překontrolujte následující body, ve kterých může být Váš problém:

1. Nastavil(a) jste síťový profil podle návodu?

2. Máte nastaveno "Získat IP adresu ze serveru DHCP automaticky" a "Získat adresu serveru DNS automaticky" v nastavení TCP/IP protokolu?

3. Svítí LED dioda Vaší síťové karty (má tzv. link)?

4. Zkoušel(a) jste i jiný UTP kabel? Často je problém ve vadném kabelu/konektoru a proto zkuste zapojit jiný (někým již ověřený) kabel.

5. Ověřte možnost zablokování přístupu do sítě:
    • Nejste zablokován na základě osobního čísla? (O zablokování jste byl vyrozuměn e-mailem zaslaným na Váš školní účet.)
    • Nemáte zavirovaný počítač šířící nákazu do sítě? (O zablokování jste byl vyrozuměn e-mailem zaslaným na Váš školní účet.)
    • Nejste zablokován z důvodu porušování např. autorského zákona? O zablokování jste byl informován zprávou zaslanou na Váš školní email.

6. V návodu Postup pro odstranění problémů s kabelovým připojením do sítě školy naleznete postupy řešení problémů týkajících se připojení počítačů do sítě na kolejích.
    Více viz Připojení k síti TUONET v budově kolejí A, B, C, D, E

Povolené porty
Přístup dočasně povolujeme v případě, že to BEZPROSTŘEDNĚ vyžaduje diplomová práce (nebo jiná podobná práce) a nedá se přístup vyřešit jiným způsobem (např. VPN, práce ve škole atd..). Ze sítě Internet tedy standardně na požádání žádné porty nepovolujeme.

Připojení WiFi routeru
Připojení wifi routeru do kolejní zásuvky není povolené. Pokud Váš notebook nelze propojit kabelem do zásuvky přímo, pořiďte si USB ethernet adaptér, který Vám umožní připojení do "drátové" kolejní sítě a rozšíří konfiguraci notebooku o Ethernetové rozhraní.

Zablokované připojení a aktualizace OS v offline režimu
Pro počítač bez připojení na internet je možné si pomocí programu Offline-Update na jiném počítači s připojením stáhnout aktualizace Windows a tyto pak na počítači bez připojení nainstalovat.

Chci se připojit k internetu, ale nemám žádný vztah s VŠB-TUO
Připojíte se s vaší Eduroam identitou i pokud nejste student či zaměstnanec VŠB.
Připojení k síti univerzity je součástí nadstandardních služeb. Neplatíte si přímo za připojení k Internetu. Pokud tomu je jinak, dožadujte se vysvětlení na kolejích, případně se nechte ubytovat na hotelových pokojích kolejí, kde je pro hosty zajištěno připojení k síti Internet.

Chci se připojit k internetu, ale mám přerušené studium
Pokud nemáte platný vztah s univerzitou, není Vám umožněn přístup do školní sítě.