Elektronická pošta

Version 10.19 by Denisa Wernerová on 06.09.2024 14:40

1. Nemůžu se přihlásit do pošty
  2. Jak si nastavím přeposílání pošty?
  3. Jak si nastavím poštovního klienta?
  4. Jaké přílohy jsou poštovním serverem filtrovány?
  5. Proč mi nebyl doručen e-mail?
  6. Jak velkou přílohu mohu poslat e-mailem?
  7. Kolik příjemců může být uvedeno v jednom e-mailu?
  8. Došlo ke změně mého jména/příjmení, ale e-mailovou adresu mám stále stejnou
  9. Co je phishing?
  10. Jak si můžu nastavit automatickou odpověď na e-mail?
  11. Jak zjistím, jakou verzi Outlooku používám?
  12. Proč nemám k dispozici sdílený kalendář?

Nemůžu se přihlásit do pošty

Nejprve se ujistěte, na kterém poštovním serveru je vaše pošta umístěna. Studenti Ekonomické fakulty (EKF) a Fakulty bezpečnostního inženýrství (FBI) mají své schránky hostovány na serveru Exchange Online a přihlašují se svým osobním číslem ve tvaru osobnicislo@vsb.cz (např. abc1234@vsb.cz) a jednotným heslem. Studenti ostatních fakult se přihlašují do webmail aplikace Roundcube nebo pomocí poštovního klienta protokolem IMAP svým osobním číslem (např. abc1234) a jednotným heslem.
Zaměstnanci standardně používají poštovního klienta s IMAP konfigurací, nebo mohou požádat o migraci na Exchange Online prostřednictvím požadavku v Helpdesku.

Jak si nastavím přeposílání pošty?

Je-li vaše schránka hostována na Exchange Online, proveďte nastavení přeposílání pomocí pravidla na serveru Exchange podle návodu Nastavení přeposílání emailů a kopie pošty.
Pokud se přihlašujete přes Roundcube, tedy vaše schránka je hostována na linuxovém mailboxu využívajícím protokol IMAP, nastavte si přeposílání buď pomocí filtru v Roundcube, nebo vyplněním položky "E-mail kopie" ve svém osobním nastavení.

Jak si nastavím poštovního klienta?

Ke konfiguraci poštovního klienta můžete použít některý z návodů k tomu určených. Je-li vaše poštovní schránka hostována na Exchange Online, poštovního klienta si nastavte podle návodu Nastavení klienta Outlook pro příjem pošty z Exchange Online.
Pokud se přihlašujete přes Roundcube, tedy vaše schránka je hostována na linuxovém mailboxu využívajícím protokol IMAP, poštovního klienta si nastavte podle návodu Nastavení klienta Outlook (O365) pro příjem pošty pomocí protokolu IMAP/POP3 nebo dalších návodů uvedených na stránce Nastavení klientů pro příjem a odesílání elektronické pošty.

Jaké přílohy jsou poštovním serverem filtrovány?

Univerzitním SMTP sereverem jsou filtrovány e-maily obsahující spustitelnou přílohu (i v případě, že jsou zabaleny v zaheslovaném archivu), tedy například soubory s příponami:
.msi, .exe, .dll, .js, .jse, .pif, .msp, .inf, .reg, .ws, .ws, .bat, .vbe, .hta, .scr, .vb, .java, .sh a další.

Proč mi nebyl doručen e-mail?

E-mail mohl obsahovat nepovolené přílohy, škodlivý software, spam, phishing apod. a univerzitní SMTP zabránil jeho doručení. Takové e-maily můžete obnovit do své schránky přihlášením do webového rozhraní e-mailové karantény na adrese https://postak.vsb.cz.

Jak velkou přílohu mohu poslat e-mailem?

Maximální velikost e-mailu včetně všech příloh je 20 MB. Je-li příloha nebo součet velikostí všech příloh větší než uvedená hodnota, uložte přílohy na vhodné úložiště a do zprávy uveďte odkaz ke stažení.

Kolik příjemců může být uvedeno v jednom e-mailu?

Při rozesílání hromadné pošty se vždy řiďte směrnicí Používání elektronické pošty VŠB-TUO (TUO_SME_09_002).
Odesíláte-li poštu z Roundcube, pak je maximální počet příjemců v jednom e-mailu 10.

Došlo ke změně mého jména/příjmení, ale e-mailovou adresu mám stále stejnou

Po nahlášení nového jména/příjmení na studijním oddělení (studenti), popřípadě personálním oddělení (zaměstnanci) dojde automaticky k vygenerování nového e-mailového aliasu. Tento nový alias si poté nastavte jako hlavní alias ve svém osobním nastavení.

Co je phishing?

Phishing je podvodná technika používaná k získávání citlivých údajů (hesla, čísla kreditních karet apod.) od obětí útoku. Principem je rozesílání e-mailových zpráv, které se tváří jako oficiální žádost správců poštovních serverů, banky apod. a vyzývají adresáta k zadání jeho přístupových údajů na odkazovanou stránku, nebo přímo k zaslání údajů zpět e-mailem. Zadáním vašich přihlašovacích údajů je prozradíte útočníkům, kteří jsou poté schopni zneužít tyto přístupové údaje k rozesílání SPAMů a nebo k odcizení peněz z účtu (v případě bankovního účtu).
Podrobněji je tato problematika rozepsána na stránce Podvodné zprávy - phishing.

Jak si můžu nastavit automatickou odpověď na e-mail?

Pokud se přihlašujete přes Roundcube, tedy vaše schránka je hostována na linuxovém mailboxu využívajícím protokol IMAP, nastavte si automatickou odpověď pomocí návodu Jak nastavit automatickou odpověď pomocí filtru, nebo pomocí pravidla v poštovním klientovi.
Je-li vaše poštovní schránka hostována na Exchange Online, nastavte si automatickou odpověď ve webovém rozhraní Outlooku přes "Rychlé kroky" > "Pošta" > "Automatické odpovědi", nebo v tlustém (desktopovém) klientovi Outlook přes "Soubor" > "Automatické odpovědi".

Jak zjistím, jakou verzi Outlooku používám?

Svou aktuální verzi Outlooku zjistíte postupem uvedeným v návodu Zjištění aktuální verze MS Outlook.

Proč nemám k dispozici sdílený kalendář?

Pravděpodobně je vaše poštovní schránka hostována na linuxovém serveru, využívajícím protokol IMAP. Funkce sdíleného kalendáře je dostupná pro schránky hostované na serveru Exchange Online (EXO). Přejete-li si zmigrovat vaši stávající schránku na EXO, požádejte o to prostřednictvím Helpdesku.