Zdrojový kód wiki Virtuální infrastruktura

Version 2.1 by sle0052 on 03.03.2015 09:19

Show last authors
1 Nejčastěji využívanou službou datového centra, je provoz virtuálních serverových systémů na platformě VMware.
2
3 === Role CIT ===
4
5 Role CITu spočívá v zajištění provozu virtuální infrastruktury, včetně diskových kapacit přidělených virtualizovaným systémům, popř. zálohování a monitoring běhu těchto systémů.
6
7 === Funkcionality ===
8
9 Virtualizovaný serverový systém má správce systému pod svou plnou kontrolou. Může jej vypnout nebo zapnout, instaluje a sám konfiguruje operační systém. Jednotlivé virtualizované servery jsou automaticky distribuovány mezi fyzické virtualizační servery s ohledem na vytížení těchto serverů.
10
11 [[Postup při instalaci virtuálního serveru>>url:http://idoc.vsb.cz/cs/okruhy/cit/dac/vi/vi-navody/instalace-serveru/]] se výrazně neliší od instalace serveru fyzického, instalaci i správu lze realizovat i vzdáleně.
12
13 Kromě výše uvedených vlastností jsou k dispozici také následující služby:
14
15 * [[vSphere klient: přístup ke správě virtuálního systému včetně konzolového přístupu>>url:http://idoc.vsb.cz/cs/okruhy/cit/dac/vi/vi-navody/install/]]
16 * [[USBoverIP: zpřístupnění USB zařízení virtualizovaným serverům>>url:http://idoc.vsb.cz/cs/okruhy/cit/dac/vi/vi-navody/usbip/]] (např. pro licenční klíče)
17 * [[P2V: migrace fyzického serveru do virtuální infrastruktury>>url:http://idoc.vsb.cz/cs/okruhy/cit/dac/vi/vi-navody/p2v/]]
18
19 === Požadavky na provoz virtualizovaného systému ===
20
21 * Do provozovaného virtuálního serveru je potřeba [[instalovat systémové moduly (tzv. VMware Tools)>>url:http://idoc.vsb.cz/cs/okruhy/cit/dac/vi/vi-navody/instalace-tools/index.html]], které zajistí optimální provoz a komunikaci mezi virtuálním i virtualizačním serverem.
22 * Pro zálohování systému na páskové zálohovací systémy je nutné instalovat zálohovací klientský program.
23 * Každý virtualizovaný serverový systém musí mít minimálně jednoho svého kvalifikovaného správce a jednoho vlastníka (může být jedna a tatáž osoba). Zodpovědný za běh tohoto systému je primárně tento určený správce.
24
25 === Postup při žádosti o službu ===
26
27 Poskytování této služby celouniverzitně je v současné době v pilotním provozu a žádosti jsou řešeny individuálně.
28
29 O službu prosím žádejte prostřednictvím [[webového rozhraní>>url:https://idesk.vsb.cz/SelfService/Create.html?Queue=37]] HelpDesk CIT. Při žádosti uveďte:
30
31 * jméno a osobní číslo správce(ů) serveru z řad zaměstnanců VŠB
32 * technické parametry: RAM, disková kapacita, popř. počet dedikovaných CPU (nastavujeme jedno, větší počet je nutno zdůvodnit)
33 * typ instalovaného OS; uveďte také, zda se jedná o 64-bit (preferováno) nebo 32-bitový systém
34 * účel provozovaného systému (uveďte také, zda se např. jedná o provozní, vývojový, testovací systém)
35 * navrhované doménové jméno (přidělování FQDN se řídí Pravidly přidělování doménových jmen)
36 * další požadavky (např. na dostupnost portů z Internetu)
37
38 Po zřízení služby dostanete také přiděleny IPv4 a IPv6 adresy a službu můžete začít využívat [[podle publikovaných návodů>>url:http://idoc.vsb.cz/cs/okruhy/cit/dac/vi/vi-navody/instalace-serveru/]].