Technické vybavení

Naposledy změněno Denisa Wernerová 03.08.2023 12:46

Tento dokument by Vám měl pomoci s výběrem vhodného HW a také správné videokonferenční technologie. Pro zajištění dobré kvality komunikace prostřednictvím videohovorů je velmi důležité vybrat vhodný HW i vhodné komunikační programy. Správná webkamera a mikrofon zásadně ovlivňuje kvalitu a pocit z videohovoru. Jiný HW je vhodný pro jednoho člověka v malé místnosti a jiný HW je vhodný pro skupinu osob v zasedačce nebo přednáškové místnosti. Budete-li chtít poradit s výběrem nebo organizací schůzky, obraťte se na CIT prostřednictvím IT helpdesku.

Poptávka po HW pro videokonference je obrovská. Není obvyklé, že se tento HW dá vždy koupit okamžitě, často jsou zde delší čekací lhůty, které mohou být v řádnech týdnů i měsíců. Proto plánujte nákupy včas a zvažte, zda se Vám nevyplatí si některá zařízení pořídit i do rezervy.

Samostatný účastník s počítačem nebo notebookem

Připojujete-li se jako samostatný účastník ze své kanceláře nebo domova prostřednictvím videohovoru, tak máte následující možnosti:

  1. Použít lze vestavěnou kameru v notebooku, která mívá obvykle dostatečné rozlišení za předpokladu, že jste blízko této kamery. Jako mikrofon a reproduktory obvykle není vhodné použít vestavěný reproduktor a mikrofon notebooku, kvalita není příliš velká. Lepší je pořídit si sluchátka s vlastním mikrofonem, které se dají pořídít řádově za jednotky stokorun. Je pak jedno, zda-li jsou drátová nebo bezdrátová a připojená přes bluetooth. Pro samotné videohovory vyhoví v podstatě všechny modely, konkrétní typ volte podle svých preferencí s ohledem na další použití (hudba, výdrž baterie u bezdrátových, design):
  2. Pokud máte stolní PC, je dobré si pořídit levnou USB kameru, volte např. některý z těchto modelů:

Externí USB kamery mívají i vestavěný mikrofon. U některých modelů, zejména těch levnějších, nemusí tento mikrofon vyhovovat, proto si ověřte si kvalitu zvuku u dalších účastníků videohovoru. Pokud nebude kvalita dostatečná, tak zvažte pořízení sluchátek s mikrofonem.

Všechna uvedená zařízení poskytují obvykle velmi podobnou kvalitu. Na trhu je poměrně velká poptávka po těchto zařízeních a budou-li k dispozici i jiná, podobná, tak byste neměli mít s nimi technický problém. Náklad za celé řešení se pak pohybuje v řádech jednotek tisíců.
 

Skupina osob v kanceláři nebo menší zasedací místnosti

Pro tyto účely už je v podstatě nutné použít dražší zařízení v ceně okolo 20-30 tis. Kč, které má lepší kameru se zaostřováním, zoomem, popř. u dražších modelů i zaměřování se na mluvícího. Krom toho je zde zásadní mikrofon a reproduktor a potlačování echa, které se v těchto větších místnostech při více účastnících vždy projevuje. Vhodné jsou např. následující řešení:

K těmto zařízením lze pořídit v ceně okolo cca 5000 Kč i přídavné mikrofony, které zajistí lepší zvuk i od účastníků, kteří jsou od hlavní jednotky dále. Rozdíl v kvalitě snímání zvuku s těmito a bez těchto mikrofonů je znát.

Vzhledem k větší finanční náročnosti Vám nabízíme možnost zkonzultovat vhodnost zařízení a jeho konfigurace s pracovníky CITu. Některé z těchto jednotek jsme prakticky odzkoušeli a liší se vhodnost jejich nasazení pro různé účely. Opět zde platí, že na trhu je výrazně větší poptávka než nabídka a tak počítejte i s delšími dodacími lhůtami v řádech týdnů.
 

Větší zasedací nebo přednášková místnost

Pro větší zasedací místnosti jsou určeny hotové konferenční soupravy. Tyto soupravy se pohybují kolem 70 - 100 tis. Kč. Proto určitě zvažte konzultaci s odborníky na AV techniku před samotným pořízením těchto sestav. Doporučujeme případně i zápůjčku i ověření kvality v konkrétní místnosti.

Praktické tipy pro videohovory

Zvuk a mikrofony

Mikrofon se snažte mít  co nejblíže ústům mluvčího. Omezíte tím okolní ruchy, jako například údery klávesnice a pohyb myši. Pokud nemáte sluchátka s reproduktory, tak se snažte mít mikrofon dále od reproduktorů a to proto, abyste omezeli zpětnou vazbu. Mikrofony vestavěné v notebooku či webkameře fungují nejlépe ve vzdálenosti cca půl metru od úst mluvčího. Pokud používáme mikrofon vestavěný v notebooku, použijeme kvůli odrušení externí klávesnici+myš, aby se údery klávesnice a klikání touchpadu nepřenášeli skrz tělo notebooku do mikrofonu. Při ozvučování místnosti s více osobami můžeme použít rozšiřující mikrofony (např. pro Logitech MeetUp).

Pokud zrovna nemluvíte, tak si ve videokonferenční aplikaci vypněte mikrofon, ať nerušíte ostatní účastníky. Ono i projíždějící auto na ulici nebo smějící se potomek může negativně ovlivnit ostatní účastníky videohovoru.

Pro případ jednoho prezentujícího jsou ideální stolní konferenční mikrofony nebo klopové mikrofony. Když je potřeba volného pohybu prezentujícího, tak jsou vhodné bezdrátové mikrofonní systémy s klopovými mikrofony:

Umístění videokamery

Při snímání jedné osoby je dobré kameru umístit do výše očí a při videokonferenci se dívat přímo do kamery. Je přirozené se dívat při vlastním hovoru na monitor, abychom viděli druhou stranu. Proto je vhodné mít kameru umístěnu blízko monitoru, obvykle nad nebo pod ním. Pak působíte ve videohovoru mnohem přirozeněji pro ostatní účastníky, je podobné jako když udržujete oční kontakt během přednesu se studenty v učebně nebo kolegy na poradě.

Světlo

  • co nejvíce, směrovat na tvář prezentujícího (např. lampa za kamerou),
  • hlavní světlo by nemělo jít do zad a proti kameře, tj. neměli byste sedět zády k oknu, pak je vidět jen Vaše silueta,
  • obraz si lze zkontrolovat před schůzkou/výukou v nastavení aplikace (Meet, Teams, Skype).

Připojení k Internetu

Při připojení počítače do internetu preferujte kabel nad bezdrátovou WiFi a mobilním internetem. Kvalitu a rychlost Vašeho připojení si můžete ověřit například pomocí CESNET speedtest služby. Krom rychlosti je důležitá zejména stabilita přenosu. Rychlost uploadu by měla být stejná nebo vyšší než download - někteří poskytovatelé internetu toto umožňují nastavit, neb obvykle to bývá v základní konfiguraci naopak (velký download, malý upload).

Praktická zkušenost říká, že někteří mobilní operátoři filtrují zvuk v některých typech videohovorů. Proto doporučujeme před realizací hovoru se připojit prostřednictvím VPN do sítě univerzity. Tím vytvoříte šifrované a bezpečné spojení do sítě VŠB, kde žádné takové filtrace neprobíhají.

Další tipy pro technické vybavení