WiFi

Version 9.1 by Pavel Jeníček on 01.12.2015 12:54

Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava poskytuje svým zaměstnancům a studentům možnost bezdrátového připojení (WIFI) do své sítě TUONET.
Připojení do  sítě je možno realizovat prostřednictvím následujících WIFI bezdrátových sítí:

EDUROAM - preferované připojení

Tato síť umožňuje WiFi připojení jak na VŠB-TUO, tak i ve WiFi sítích jiných akademických institucí zapojených do mezinárodního projektu eduroam. Návštěvám z těchto akademických institucí pak umožňuje připojení na VŠB-TUO. Další návody můžete nalézt na stránkách projektu eduroam.cz.

Přihlašovací jméno je nutné uvádět ve formátu login@vsb.cz, tedy např. abc123@vsb.cz, jak je tomu uvedeno v návodu. Tato syntaxe uživatelského jména bude striktně vyžadována od 18.11.2015.

Služba automatické konfigurace sítě eduroam CAT (zkušební provoz):

• vymažte ze systému předchozí profily sítě eduroam, pokud nějaké máte
  • ze stránek https://cat.eduroam.org/ stáhněte "instalační program sítě eduroam"
    • zvolte organizaci VŠB-Technická univerzita Ostrava
    • zvolte instalátor pro požadovaný operační systém
  • po spuštění instalátoru zadejte přihlašovací jméno ve formátu login@vsb.cz
  • zadejte své wifi heslo

Systém eduroam CAT je koncipován jako platforma pro spolupráci subjektů zapojených do projektu eduroam a není vyvíjen ani spravován VŠB-TUO. Eduroam CAT instalační program mění parametry zabezpečení ve vašem přístroji, vždy byste se měli ujistit, že pochází z důvěryhodného zdroje. Proto je eduroam CAT instalační program podepsaný organizací TERENA. Věnujte pozornost systémovému hlášení, které tuto skutečnost potvrdí.

Návody pro manuální konfiguraci:

Aby uživatel VŠB-TUO mohl využívat služeb sítě EDUROAM, musí mít nastaveno tzv. wifi heslo a nainstalován certifikát AddTrust External CA Root.

TUONET-PEAP / TUONET-PEAP-5G - tato síť bude zrušena ke dni 8.2.2016

Toto připojení zajišťuje bezpečné připojení do WIFI bezdrátové sítě VŠB-TUO. K přenesení autentizačních údajů používá protokol EAP-PEAP. Komunikace je šifrována algoritmem WPA2.

Návody:

Aby uživatel VŠB-TUO mohl využívat služeb sítě TUONET-PEAP, musí mít nastaveno tzv. wifi heslo a nainstalován certifikát AddTrust External CA Root.

Bezdrátová síť "tuonet-peap-5g" je dostupná pouze ve frekvenčním pásmu 5GHz (méně zarušené pásmo poskytující vyšší kvalitu/rychlost připojení) a je k dispozici u většiny přístupových bodů v areálu Poruba, zejména pak přednáškové sály a foyer, tedy místa s velkým počtem připojených klientů. Svojí konfigurací je, vyjma názvu, shodná se sítí tuonet-peap.

TUONET-SIMPLE

Síť určená pro koncová zařízení (např. PDA, MDA), která nepodporují žádné autentizační a šifrovací mechanismy, popř. jsou s nimi technické problémy.
Proč používání sítě tuonet-simple není bezpečné je popsáno zde.

Síť tuonet-simple vyžaduje od uživatele periodickou reautentizaci po uplynutí doby 20minut od odeslání autentizačního formuláře.

Návody:

TUONET-GUEST

Síť je určena pro uživatele s vytvořeným účtem s omezenou platností, tzv. "guest access". Do této sítě se mohou připojit návštěvy VŠB-TUO popř. uživatelé při konání různých akcí jako konference apod.

Jak požádat o zřízení služby

O zřízení dočasného přístupu žádají zaměstnanci VŠB-TUO prostřednictvím IT Helpdesku nebo lze kontaktovat fakultní správce, kteří také mají toto oprávnění. Zřízené přístupy jsou časově omezené a určené jen pro výkon činností souvisejících s pracovními, výzkumnými nebo výukovými účely.

V žádosti je nutno uvést:

• identita hosta (jméno, příjmení, emailová adresa)
  • od a do kdy má být hostovský účet zřízen (max. délka platnosti je 3 dny)
  • účel, pro který je přístup zřizován

Parametry služby
Uživatelé této sítě jsou připojováni mimo síť VŠB-TUO, pouze mají přístup k síti Internet. Přístupy se zřizují pouze uživatelům, kteří nemají standardní přístup do WiFi sítě VŠB-TUO (tuonet-peap, eduroam,...) a to na maximálně tři dny. Po zřízení je účet aktivní během jedné minuty.

Na emailovou adresu hosta a případně garanta přístupu (zaměstnanec VŠB) jsou následně zaslány pokyny pro přístup vč. přihlašovacích údajů.

Autentizace do sítě tuonet-guest probíhá automatickým přesměrováním stránky webového prohlížeče na autentizační formulář (stejně jako u sítě tuonet-simple).

TUONET-MAC - do této sítě již není možné registrovat nová zařízení

Síť určená pro koncová zařízení, která nepodporují žádné autentizační mechanismy, popř. jsou s nimi problémy. Do této sítě je nutno se registrovat a jsou akceptovány pouze registrace zařízení zaměstnanců. Registrace jsou prováděny jen v případě, že není možno zařízení do sítě připojit jiným způsobem.

Další informace: