Přístup na VPN z MacOS

Naposledy změněno Petr Havlíček 03.08.2023 12:57

V operačním systému MacOS je nejvýhodnější použít klienta Cisco AnyConnect VPN client. Tento klient umožňuje připojení k VPN koncentrátoru pomocí webového prohlížeče, např. Safari.

Funkčnost ověřena na MacOS 11.2 včetně zařízení s procesory Apple M1.

Postup instalace:

 1. Zobrazte si v prohlížeči stránku: https://vpn.vsb.cz 
  Do pole JMENO zadejte své osobní číslo a heslo (stejné jako do pošty). V poli SKUPINA ponechejte VSB, případně si vyberte některou z dalších možností.

  login.png
   
 2. Zaškrtněte checkbox Allow all applets from.. a potvrďte přístup appletu tlačítkem Allow. Dále můžete být vyzváni k povolení některých změn zadáním Vašeho uživatelského jména a hesla. VPN spojení se naváže a můžete pracovat. Okno prohlížeče je nyní možné zavřít. Také okno AnyConnect VPN klienta můžete zavřít.

  006.gif
   
 3. Po skončení práce je třeba ukončit VPN spojení kliknutím na ikonku s kladkou ico.bmp, která je obvykle nahoře ve stavovém řádku, tlačítkem Disconnect.

  007.gif
   
 4. Po prvním spuštění Cisco AnyConnect VPN klienta zůstane klient na počítači nainstalován pro další použití. Jeho další spuštění je možné nejen dříve popsaným postupem z prohlížeče, ale i přímým spuštěním aplikace GO → Applications → Cisco → Cisco AnyConnect VPN Client. Varianta přímého spuštění si ještě vyžádá potvrzení spuštění, zadání adresy VPN koncentrátoru (viz bod č.2, zadávejte bez https://, čili jen vpn.vsb.cz atd.), zadání skupiny a uživatelského jména s heslem (viz bod č. 2).

  008.gif

  009.gif

  010.gif