Zdrojový kód wiki VPN

Naposledy změněno 10.06.2021 09:33

Show last authors
1 Prostřednictvím VPN získáte přístup do vnitřní sítě VŠB-TU Ostrava. K VPN mají přístup všichni studenti a zaměstnanci školy, není nutné žádat o aktivaci služby.
2
3 Nejprve si musíte na svůj počítač nainstalovat klienta Cisco AnyConnect.
4
5
6 **Návody pro připojení prostřednictvím VPN:**
7
8 MS Windows/Linux/MacOS/mobilní zařízení - **podporovaný klient Cisco AnyConnect:**
9
10 (((
11 {{container layoutStyle="columns"}}
12 (((* [[MS Windows >>tuonet.vpn-anyconnect]] (32 i 64 bitů)
13 * [[Linux (Ubuntu)>>tuonet.linux-anyconnect]]
14 * [[Apple MacOS>>tuonet.vpn-macos]])))
15 (((* [[Apple iOS (iPhone,iPad)>>tuonet.iphone-anyconnect]]\\
16 * [[Android>>tuonet.android-anyconnect]])))
17 {{/container}}
18 )))
19
20 **Jak postupovat v případě problémů:**
21
22 * [[Nejčastější problémy s připojením prostřednictvím VPN a jejich řešení>>doc:faq.sit.vpn.WebHome]].
23
24 * [[Pokud se Vám nepodaří VPN připojení nastavit, obraťte se prosím na vašeho správce fakulty/útvaru>>url:https://innet.vsb.cz/cs/kontakty/technicke-kontakty/]].
25
26
27 **Další informace k VPN připojení:**
28
29 * **[[Varianty nastavení VPN připojení>>doc:.vpn-skupiny.WebHome]]** (vsb, vsb_localinet, vsb_only)
30
31 * Přístup přes VPN klienta je možný pouze z Internetu, nelze ho tedy zkoušet ze školní lokální sítě.
32
33 * Univerzitní **VPN koncentrátory (vpn.vsb.cz a vpn2.vsb.cz) jsou dostupné také prostřednictvím protokolu IPv6**, lze se tedy do nich přihlašovat i z IPv6 only sítí. Po připojení získá Vaše zařízení IPv4 i IPv6 adresu z rozsahu adres VŠB-TUO.
34
35 * Přes VPN připojení není z technických důvodů podporován [[multicastový provoz>>tuonet.sluzby-protokoly.multicast.WebHome]], není tedy možné např. sledovat videopřenosy šířené tímto protokolem. Také nejsou povoleny sítě typu P2P.
36
37 * Každý uživatel může být k VPN přihlášen jen jednou. Při druhém přihlášení z jiného počítače se první připojení automaticky ukončí.
38
39 * Při neaktivitě klienta delší než dvě hodiny dojde k automatickému odpojení a je nutné se znovu přihlásit.
40
41 * IP adresy jsou uživatelům přidělovány dynamicky. Nelze tedy spoléhat na to, že při novém přihlášení dostanete stejnou adresu. V nutných případech je možné po dohodě se správci sítě přidělit statickou IP adresu.
42
43 * Cisco AnyConnect je aplikace napsaná v Javě, je spustitelná na různých platformách. K dispozici jsou verze pro Windows, Linux a MAC OS-X.
44 \\Můžete ji použít, chcete-li přistupovat do počítačové sítě z veřejných PC (např. v Internetové kavárně). Upozorňujeme však na **nebezpečnost používání** cizích a neznámých počítačů, které mohou obsahovat software, který může zaznamenávat např. jména a hesla Vámi zadávaná klientské VPN aplikaci!
45
46 * Při připojení prostřednictvím VPN klienta Anyconnect jsou k dispozici protokoly IPv4 i IPv6. Ostatní klienti podporují pouze protokol IPv4.
47
48 * Chcete-li mít i po navázání VPN spojení přístup do své lokální sítě, je potřeba v konfiguraci připojení v záložce Preferences zaškrtnout položku **Enable Local LAN access**.
© 2015 - 2022 CIT, VŠB-TUO Ostrava