Multicastový provoz v síti VŠB-TUO

Last modified by Denisa Wernerová on 29.08.2017 12:43

Síť VŠB-TUO podporuje multicastový provoz a příjem IPv4 multicastových paketů. Seznam i obsah multicastových skupin je přejímán ze sítě CESNET2. Často jsou multicastové přenosy využívány pro přenos videa různých konferencí nebo seminářů. Multicastový provoz je také používán pro distribuci audio záznamů.

Multicastový provoz není šířen do bezdrátových sítí a k uživatelům připojeným prostřednictvím VPN. Toto technické omezení je aplikováno pro velké nároky multicastového provozu na kapacitu přenosového kanálu (řádově megabity za sekundu). Multicastový provoz můžete přijímat pouze v síti VŠB-TUO, v sítích komerčních operátorů (a tedy např. na Vašem domácím připojení) nebývá tento druh provozu podporován.

Upozornění

Streaming televizních programů pomocí multicastu neprovozuje VŠB-TUO. Počítačová síť VŠB-TUO pouze umožňuje příjem, tj. přenos multicastových paketů. VŠB-TUO proto nijak negarantuje a nebude garantovat provoz této služby, příjem seznamu kanálů pomocí protokolu SAP, popř. aktuálnost playlistu níže.

Playlist ke stažení

Pro příjem multicastového vysílání můžete využít např. tento playlist.

Mulitcastové vysílání sítě SANET a protokol SAP ve VLC playeru

U mulitcastového vysílání sítě SANET můžete využít protokol SAP, který lze přijmout na multicastové adrese 233.10.47.10. Protokol SAP Vám zajistí aktuální nabídku vysílaných streamů a automaticky sestaví playlist. Jeho použití a nastavení pro různé přehrávače se liší.

Pro VLC (ver. 1.0.2.) postupujte takto:

 1. Tools → Preferences
 2. Show Settings → "All"
 3. Playlist → Service Discovery: zaškrtnout položku "SAP Announcements"
 4. Playlist → Service Discovery → SAP
 5. SAP Multicast Address → <adresa viz výše>
 6. Zaškrtnotut "IPv4 a IPv6 SAP"
 7. Save

Po dokončení by se Vám měl zobrazit aktuální playlist (View -> Playlist) nabízeného multicastového vysílání. Jelikož zdroje vysílání (viz výše) nejsou umístěny ani je nijak nespravuje VŠB-TUO, nelze tuto službu garantovat.

Kodeky

Video streamy bývají obvykle ve formátu MPEG4 popř. MPEG2. Pro sledování přenosů je nutné instalovat běžné sady kodeků. Poté můžete přehrávat jednotlivé streamy přehrávačem videa VLC Media Player (existují verze pro Windows i Linux).

Je Váš obraz při sledování multicastového vysílání "roztrhaný a zeleně kostičkovaný"?

Je možné, že se snažíte dívat na RTP/UDP stream jako na syrový UDP stream. Tento problém jsme zaznamenali především s přechodem od VLC verze 0.8.x (která RTP/UDP automaticky detekovala) na verzi 0.9.x (která vyžaduje správné nastavení). V takovém případě pomůže, změníte-li v adrese streamu udp:// na rtp://
[zdroj informace: http://televize.sh.cvut.cz/faq.html ].

Práce s VLC Media Playerem (0.9.9a)

 • Playlist → Load Playlist File ...  <zvolte soubor s playlistem>
 • Playlist → Show Playlist ... <zobrazí se seznam kanálů>
  • Dvojklikem na  název kanálu spustíte jeho přehrávání