TUONET-SIMPLE

Naposledy změněno Denisa Wernerová 03.08.2023 12:57

Síť tuonet-simple mohou používat studenti i zaměstnanci VŠB-TUO.
Síť je určena pro zařízení (např. PDA, MDA), která nepodporují žádné autentizační mechanismy, popř. jsou s nimi problémy.

Proč používání sítě tuonet-simple není bezpečné:

Síť tuonet-simple je bezdrátová síť. Radiový signál, který šíří přístupové body se volně šíří prostorem a je možné jej zachytit kdekoliv v dosahu přístupového bodu. Na rozdíl od "drátové" sítě může prakticky kdokoliv s notebookem a speciálním programovým vybavením komunikaci na síti monitorovat.

 • Přihlášení do sítě, tedy odeslání Vašeho jména a hesla sítí k prvku, který ověří oprávnění přístupu do sítě probíhá přes protokol HTTP+SSL tedy "šifrovanou" verzí protokolu HTTP, protokolem HTTPS. Samotná autentizace do sítě je tedy před odposlechem (mezi Vaším zařízením a prvkem, který ověří oprávnění přístupu do sítě) chráněna.
    
 • Samozřejmostí, před zadáním autentizačních údajů do formuláře, by mělo být ověření certifikátu serveru. V každém případě byste měli volit pro přístup do sítě "tuonet-simple" takové heslo, které NEPOUŽÍVÁTE PRO ŽÁDNOU JINOU SLUŽBU (tzv. wifi heslo).
   
 • Ostatní komunikace v síti (přihlašování na ICQ, chatování, odesílání a příjem pošty) již NENÍ NIJAK ŠIFROVÁNA tzn. může být v síti odposlechnuta a zneužita třetí osobou. Prakticky to znamená, že uživatel s notebookem a speciálním programovým vybavením ve vedlejší místnosti může číst Vaši poštu, kterou právě odesíláte, Vaši komunikaci přes ICQ, kterou právě píšete ap.

Nastavení bezdrátové sítě TUONET-SIMPLE:

 1. Otevřete okno zobrazení bezdrátových sítí a vyberte síť tuonet-simple.
   
 2. Po úspěšné asociaci do sítě si spusťte www prohlížeč s podporou JavaScriptu a po zadání jakékoliv www stránky ve webovém prohlížeči budete automaticky přesměrováni na stránku s autentizačním formulářem.

Po úspěšném přihlášení budete přesměrování na původně zadanou www stránku. Od této chvíle bude dostupná veškerá síťová (internetová) konektivita.

030.gif