Federace identit

Naposledy změněno Denisa Wernerová 07.06.2024 09:39

Česká akademická federace identit eduID.cz

eduid-logo-250.png                                                                                                         

Cílem České akademické federace identit eduID.cz (dále jen eduID.cz) je poskytnout svým členům rámec pro vzájemné využívání identit uživatelů při řízení přístupu k síťovým službám při respektování ochrany osobních údajů.

Charakteristika služeb federace

Studenti a akademičtí pracovníci z různých škol a organizací často přistupují k externím zdrojům a aplikacím. Pro přístup k nim zpravidla potřebují přihlašovací údaje, nejčastěji uživatelské jméno a heslo. Pro každou aplikaci pak uživatel musí pamatovat jiné přihlašovací údaje.

Federace identit umožňuje uživatelům z různých organizací přistupovat k externím zdrojům s využitím svých "domovských" přihlašovacích údajů. Uživatelé si pak pamatují pouze jedno heslo. Samotné přihlášení (zadávání přihlašovacích údajů uživatelem) probíhá pouze na přihlašovacím serveru domovské organizace a citlivé údaje jsou tak ve větším bezpečí.

V současné době je možné plně využívat externích zdrojů uvedených na stránce eduID.cz jako poskytovatele služeb. Na této stránce se také dozvíte o plánovaných poskytovatelích služeb, kteří budou zapojeni do federace eduID.cz.

Na konci této stránky jsou uvedeny podrobnější odkazy na služby, které jsou přístupné studentům a zaměstnancům VŠB-TUO.

Přihlášení do federace

Pokud aplikace podporuje přihlášení prostřednictvím federace eduID.cz, najdete na přihlašovací stránce možnost Přihlášení nebo Login prostřednictvím eduID.cz.

Odhlášení z federace

Implementace odhlášení se může u různých aplikací lišit. Z aplikace se můžete typicky odhlásit kliknutím na odkaz Odhlásit nebo Logout. Některé aplikace nemusí odhlášení vůbec implementovat.

Odhlášení z aplikace neznamená odhlášení z kontextu federace eduID.cz. Je možné, že po určitou dobu bude možné přihlásit se do aplikace bez nutnosti autentizace (zadávání uživatelského jména a hesla). Proto, pokud k Vašemu počítači mají přístup i jiní lidé, doporučujeme pro jistotu ukončit prohlížeč. Tímto dosáhnete jistého odhlášení ze věch aplikací, které jste navštívili v rámci federace eduID.cz.

Služby, které je možné využívat prostřednictvím federace eduID.cz na VŠB-TUO:

Služby pro přístup do elektronických informačních zdrojů

Služby pro vydávání osobních a serverových certifikátů

Systém pro odhalování plagiátů v seminárních nebo jiných pracích

Superpočítače a výpočetní clustery pro akademickou sféru