Prevence - jak zabezpečit počítač

Naposledy změněno Denisa Wernerová 03.08.2023 12:55

V základu nestačí mít všechny aktualizace systému všech aplikací s antivirem, ale je nezbytné používat zdravý rozum při pohybu na internetu, na co klikáte, co stahujete instalujete.

Základní body pro zabezpečení počítače:

 1. Pravidelné aktualizace operačního systému vašeho počítače. Pokud si nespravujete počítač sami nebo není ve správě CIT, zkontaktujete správce svého útvaru/fakulty.
 2. Nainstalovaný a aktualizovaný antivirový program.
 3. Nainstalovaná a nastavená brána firewall. Nebo v případě, pokud jste dostatečně znalí, pak můžete využít firewall v rámci antivirového programu nebo jiné firewally jako Kerio, Symantec aj.
 4. Vhodná volba hesla a opatrnost při manipulaci s ním. Zvolit silné (alespoň 14 znaků) a nepředvídatelné heslo.
 5. Nastavte heslo pro administrátorský účet.
 6. Používejte bezpečné komunikační protokoly SSH, HTTPS (nepřenáší uživatelské heslo v otevřené podobě). Pro ostatní protokoly, např. POP3 a IMAP pro poštu, využijte SSL (Secure Socket Layer).
 7. Zvýšená pozornost na navštěvované stránky, otevírané odkazy a emailové zprávy atd.
 8. Opatrnost při stahování software, doplňků aplikací atd.
 9. Mnoho útoků je směřováno na uživatele MS Internet Exploreru, zkuste vyzkoušet např. prohlížeče (ke stažení zdarma)  Mozilla Firefox, Google Chrome nebo Opera.
 10. Uvažte změnu pravomoci vašeho účtu z administrátora na uživatele ve skupině USERS, bude omezeno instalování aplikací, ale také nežádoucího software. Změnu provedete přes tlačítko Start → Nastavení → Ovládací panely → Uživatelské účty → Váš účet → Změnit typ účtu → volba S omezeným přístupem.
 11. Pravidelně si zálohujte svá data pro případ přeinstalace počítače. Zálohu provádějte nejlépe na jiný fyzický disk či jiná média (USB disk, CD/DVD). V případě infikace dat a jejich vyléčení smazáním je budete mít na záloze. Zálohy by měly být zašifrované.
 12. Vzdělávejte se v oblasti zabezpečení počítače, viry a útoky se stále zdokonalují.

Šifrování zařízení, souborů

 • Pokud zařízení nepodporuje nástroj BitLocker, použijte pro zašifrování důležitých souborů např. aplikaci PeaZip, VeraCrypt, 7-Zip.
   

Další informace můžete nalézt na webových stránkách
Odkazy na stránky k bezpečnosti naleznete zde: