VPN
Version 1.4 by bac0025 on 18.03.2015 09:41
Prostřednictvím VPN získáte přístup do vnitřní sítě VŠB-TU Ostrava. K VPN mají přístup všichni studenti a zaměstnanci školy, není nutné žádat o aktivaci služby.
Nejprve si musíte na svůj počítač nainstalovat klienta (preferován je Cisco AnyConnect, další možnosti jsou Cisco VPN klient, Shrew nebo VPNC).
Návody pro připojení prostřednictvím VPN
Microsoft Windows:
- Windows s Cisco AnyConnect (32 i 64 bitů)
- Windows s Cisco VPN klientem (32 i 64 bitů)
- Windows Shrew VPN klient (32 i 64 bitů)
Mac OS:
Linux:
- Linux s Cisco AnyConnect (Ubuntu)
- Linux s Cisco VPN klientem
- Linux VPNC klient (32 i 64 bitů)
- Linux Shrew VPN klient (32 i 64 bitů)
Mobilní telefony:
Android:
Jak postupovat v případě problémů:
Nejčastější problémy s připojením prostřednictvím VPN a jejich řešení.
Pro případ poruchy VPN koncentrátoru je k dospozici záložní zařízení: záložní VPN koncentrátor.
Pokud se Vám nepodaří VPN připojení nastavit, obraťte se prosím na vašeho správce fakulty/útvaru.
Další informace k VPN připojení:
- Přístup přes VPN klienta je možný pouze z Internetu, nelze ho tedy zkoušet ze školní lokální sítě.
- Přes VPN připojení není z technických důvodů podporován multicastový provoz, není tedy možné např. sledovat videopřenosy šířené tímto protokolem. Také nejsou povoleny sítě typu P2P.
- Každý uživatel může být k VPN přihlášen jen jednou. Při druhém přihlášení z jiného počítače se první připojení automaticky ukončí.
- Při neaktivitě klienta delší než dvě hodiny dojde k automatickému odpojení a je nutné se znovu přihlásit.
- IP adresy jsou uživatelům přidělovány dynamicky. Nelze tedy spoléhat na to, že při novém přihlášení dostanete stejnou adresu. V nutných případech je možné po dohodě se správci sítě přidělit statickou IP adresu.
- Cisco VPN klient (ne Cisco AnyConnect) využívá technologii IPSec ESP (typ protokolu 50).
- Cisco AnyConnect je aplikace napsaná v Javě, je spustitelná na různých platformách. K dispozici jsou verze pro Windows 7/Vista/XP, Linux a MAC OS-X.
Můžete ji použít, chcete-li přistupovat do počítačové sítě z veřejných PC (např. v Internetové kavárně). Upozorňujeme však na nebezpečnost používání cizích a neznámých počítačů, které mohou obsahovat software, který může zaznamenávat např. jména a hesla Vámi zadávaná klientské VPN aplikaci!
- Používání klienta je možné i ze sítě která využívá NAT. V tom případě je nutno použít protokol NAT-T, případně tunelovat IPSec protokol v UDP (port 4500) nebo TCP (port 10000) protokolu. Některý z těchto portů tedy musí být z dané sítě otevřen směrem do Internetu. Podpora NAT-T je v klientovi standardně povolena, případně je možné v konfiguraci připojení v záložce TRANSPORT povolit Transparent Tunneling a zvolit variantu TCP nebo UDP.
- Při připojení prostřednictvím VPN je k dispozici pouze protokol IPv4. Připojení do sítě IPv6 se v případě Windows systémů realizuje automaticky tunelovým připojením.
- Chcete-li mít i po navázání VPN spojení přístup do své lokální sítě, je potřeba v konfiguraci připojení v záložce TRANSPORT zaškrtnout položku Allow Local LAN Access.