Wiki source code of Datové centrum

Last modified by on 03.08.2023 13:00

Show last authors
1 Úkolem Univerzitního datového centra je zajistit provoz a infrastrukturu pro centralizované i necentralizované IT služby a servery. Datové centrum poskytuje výpočetní, diskovou a síťovou kapacitu využitelnou univerzitními složkami pro provoz jejich služeb. Datové centrum je rozšiřitelné a využívá technologií konvergovaných sítí, virtualizace serverů a také sdílení fyzické infrastruktury.
2
3 V rámci datového centra mají uživatelé VŠB-TUO možnost provozovat a využívat
4
5 * [[virtualizované servery>>dac.vi.WebHome]] (doporučovaná možnost),
6 * [[fyzické servery>>dac.fi.WebHome]],
7 * [[diskové kapacity>>dac.dat-uloziste.WebHome]] umístěné na diskových polích (prostřednictvím protokolů FC/FCoE, popř. NFS) pro servery datacentra.
8
9 Samotnou instalaci a provoz operačních systémů a služeb zajišťují přímo žadatelé, kteří mají plný vzdálený přístup k virtuálním i fyzickým serverům.
10
11 == Role CIT ==
12
13 Role CITu spočívá v zajištění provozu technické infrastruktury, kdy technické oddělení řeší technické otázky s touto infrastrukturou spojené. Zajišťuje také v rozumném množštví také redundantní technickou infrastrukturu pro případ výpadku. K dispozici jsou také služby zálohování na páskové mechaniky, monitoring provozovaných systémů a služeb a také připojení USB zařízení do virtuální infrastruktury prostřednictvím [[protokolu USBoverIP>>dac.vi.vi-navody-65.usb-ng.WebHome]].
14
15 Při návrhu i implementaci technických prostředků se snažíme postupovat tak, aby byla zajištěna odolnost proti výpadku minimálně jednoho technického prvku. Vzhledem k několika vrstvám a celkům ta odolnost může být v praxi i větší.
16
17 == Plánování a instalace zařízení do datového centra ==
18
19 Plánujete-li pořízení serverové infrastruktury pro své projekty, tak zvažte jejich umístění do univerzitního datového centra a [[kontaktujte nás>>path:mailto:doc@vsb.cz?subject=Dotaz%20k%20datov%C3%A9mu%20centru]] ještě před výběrem a nákupem. Bohužel ne všechna zařízení jsou schopna efektivního zapojení do datového centra.
20
21
22 * [[**Datová úložiště**>>dac.dat-uloziste.WebHome]]
23
24 * [[**Serverová platforma datového centra**>>dac.fi.WebHome]]
25
26 * [[**Virtuální infrastruktura**>>dac.vi.WebHome]]
27
28 * [[**Zálohování**>>dac.zalohovani-vi.WebHome]]
© 2015 - 2023 CIT, VŠB-TUO Ostrava