Instalace virtuálního serveru - new
Instalace virtuálního serveru je velmi podobná instalaci serveru fyzického. Liší se pouze přístupem k serveru a také nutností instalace VMware Tools, které zajišťují optimální běh virtualizovaného systému ve virtuální instrastruktuře.
Postup instalace:
- Nejprve se přihlaste přes klienta ke správě VI na adrese vcs.vsb.cz.
- V kontextovém menu virtuálního stroje (kliknout pravým tlačítkem na název virtuálního stroje) zvolte Power > Power On, čímž zapnete virtuální server.
- Přejděte na záložku Summary a z nabídky u položky CD/DVD drive 1 zvolte Connect to CD/DVD image on a datastore...
- Na úložištích VI jsou k dispozici vybrané základní instalační média pro nejčastěji instalované OS. Připojte požadované ISO.
- Otevřete konzoli kliknutím na konzolové okno v záložce Summary.
- Vyberte Web console a potvrďte Continue.
- V novém okně/záložce se zobrazí konzole virtuálního serveru (je nutné mi povolené pop-up okna v prohlížeči). Následně klikněte do okna konzole (zmizí ukazatel myši). Stiskněte klávesu Enter.
- Pokračujte v instalacích stejně jako v případě fyzického serveru a následujte instrukce zobrazované dodavatelem v průběhu instalačního procesu.
- Stejně jako fyzický server, i u tohoto virtuálního serveru musíte mít příslušnou licenci instalovaného software. Viz informace o SW licencích na VŠB-TUO.
- Nainstalujte VMware Tools - toto je nezbytná součást instalace!
Kroky po instalaci:
Po samotné instalaci zajistěte systém pro další bezproblémový běh:
- Na virtuálních strojích nepoužívejte spořiče obrazovky, a to i spořič úvodní obrazovky - některé spořiče zbytečně konzumují sdílené prostředky VI.
- Pokud není nutno, vypněte efekty, které nejsou potřebné (přetahování plných oken, stíny ikon, myší apod.); na Windows platformách doporučujeme BGINFO.
- NTP klient není nutné instalovat, pokud je zapnuta propagace času ve virtuální stroji z virtualizačního serveru. Ta je provedena automaticky administrátorem při zřízení virtuálního serveru.
Instalace z prostředí mimo síť VŠB:
Instalaci můžete provést z prostředí mimo síť VŠB (např. z domova), ale je nutné, abyste byli připojení prostřednictvím VPN. V tomto případě však zvažte instalaci z vlastních médií umístěných na Vaší stanici, protože veškerá data se musí přenášet prostřednictvím počítačové sítě až do virtuální infrastruktury. V případě malých síťových připojení může instalace trvat poměrně dlouho. Využijete-li média umístěná na diskových úložištích VI, pak instalace probíhá poměrně dobře i na pomalejších linkách.