Certifikáty na VŠB-TUO
Certifikát se často přirovnává k osobním dokladům (pas nebo občanský průkaz). Zatímco osobní doklady se vydávají v tištěné podobě, certifikát je digitálně podepsanou datovou strukturou. Následující certifikáty můžete potřebovat např. pro zabezpečení elektronické pošty (digitální podpis, šifrování zpráv), autentizaci k síťovým službám atd.
Uživatelské požadavky a dotazy týkající se serverových TCS certifikátů podávejte prostřednictvím Helpdesku CIT VŠB-TU Ostrava.
- Osobní certifikáty TCS (podpisové)
- Serverové certifikáty TCS
- Kvalifikované certifikáty ve smyslu Zákona 227/2000 Sb. o elektronickém podpisu.
Certifikáty Trusted Certificate Service:
Trusted Certificate Service (dále jen TCS) umožňuje vydávání osobních a serverových digitálních certifikátů. Služba je nabízena výzkumným a vzdělávacím institucím. Certifikáty jsou poskytovány společností Digicert, jednou z největších světových certifikačních autorit. Certifikáty certifikační autority jsou standardně obsaženy v základní instalaci většiny prohlížečů a e-mailových klientů. Z tohoto důvodu není nutná instalace žádných dalších kořenových certifikátů. VŠB - Technická univerzita Ostrava zprostředkovává vydání certifikátů skrze CESNET, z.s.p.o. a vystupuje pouze jako registrační autorita. Formálním garantem vydávání certifikátů TCS je rektor VŠB - Technické univerzity Ostrava.
1. Osobní certifikáty TCS (TCS-P) a Osobní eScience certifikáty:
Tyto certifikáty jsou vydávány studentům a zaměstnancům VŠB - Technické univerzity Ostrava.
Osobní certifikát TCS (podpisový)
- slouží k zabezpečení elektronické pošty a k autentizaci pro přístup k síťovým službám. Sdružení CESNET je vydává v rámci projektu Trusted Certificate Service. Aktuálně je vydavatelem těchto certifikátů společnost DigiCert. Jejím kořenovým certifikátům implicitně důvěřuje většina běžných klientů elektronické pošty.
2. Serverové certifikáty TCS:
vydává CESNET v rámci projektu Trusted Certificate Service. Aktuálně je vydavatelem těchto certifikátů rovněž společnost DigiCert. Jejím kořenovým certifikátům implicitně důvěřuje většina běžných internetových prohlížečů. Tyto certifikáty jsou vydávány pouze důvěryhodným serverům v doménách vlastněných univerzitou.
Postup vytvoření žádosti o certifikát, registrace a vydání certifikátu Serverový certifikát TCS:
Podrobný postup vytvoření žádosti o certifikát, registrace a vydání certifikátu je popsán v návodu Serverové cerifikáty TCS.
- Pro vygenerování žádosti můžete použít generátor konfigurace pro OpenSSL. Žádost se vkládá na stránce Žádost o TCS serverový certifikát. V případě potíží můžete kontaktovat Helpdesk CIT nebo napsat požadavek do fronty Certifikáty.
- Pro vygenerování žádosti o Serverový certifikát TCS je nutné se přihlásit pomocí federace eduID.cz.
Speciální typy certifikátů na VŠB:
Tyto certifikáty nejsou obecně určeny pro širokou veřejnost.
Kvalifikované certifikáty ve smyslu Zákona 227/2000 Sb. o elektronickém podpisu
- VŠB-TUO sama neprovozuje certifikační autoritu ve smyslu Zákona. Pokud zaměstnanec univerzity potřebuje vydat kvalifikovaný certifikát, ve kterém je vyznačen jeho poměr k univerzitě, pořídí jej na základě hromadné smlouvy mezi VŠB-TUO a Českou poštou. Pro jednání s Českou poštou (respektive její PostSignum QCA) v této věci byli oprávněnými osobami jmenováni Ivan Peroutka a Šárka Kubicová. Tento certifikát nelze použít pro připojování k Wi-Fi. Jeho vydání je zpoplatněno.