Certifikáty na VŠB-TUO

Version 3.1 by ser0018 on 24.03.2015 14:11

Certifikát se často přirovnává k osobním dokladům (pas nebo občanský průkaz). Zatímco osobní doklady se vydávají v tištěné podobě, certifikát je digitálně podepsanou datovou strukturou. Následující certifikáty můžete potřebovat např. pro zabezpečení elektronické pošty (digitální podpis, šifrování zpráv), autentizaci k síťovým službám atd.

Certifikáty TERENA Certificate Service

Dne 1. února 2013 dojde ke změnám v procesu vydávání serverových certifikátů TCS. Věnujte prosím zvýšenou pozornost tomuto sdělění.

Společnost Comodo, která je naším dodavatelem certifikátů TCS, od 1. února 2013 zavádí další ověření žádostí o serverový certifikát. Tentokrát budou ověřována data organizace. Ověření bude probíhat buď telefonicky, nebo písemně a bude do něj zapojen KAŽDÝ ŽADATEL o certifikát za organizaci. Ten si během podávání žádosti zvolí způsob ověření (telefonicky či listovní zásilkou) a bude kontaktován přímo Comodem zvoleným způsobem. Touto cestou mu bude sdělen kód, který vyplní přes URL. URL mu bude (včetně veškerých instrukcí) sděleno e-mailem.

TERENA Certificate Service (dále jen TCS) umožňuje vydávání osobních a serverových digitálních certifikátů. Služba je nabízena výzkumným a vzdělávacím institucím. Certifikáty jsou poskytovány společností Comodo CA Limited, jednou z největších světových certifikačních autorit. Certifikáty COMODO CA Limited jsou standardně obsaženy v základní instalaci většiny prohlížečů a e-mailových klientů. Z tohoto důvodu není nutná instalace žádných dalších kořenových certifikátů. VŠB - Technická univerzita Ostrava zprostředkovává vydání certifikátů skrze CESNET, z.s.p.o. a vystupuje pouze jako registrační autorita. Formálním garantem vydávání certifikátů TCS je rektor VŠB - Technické univerzity Ostrava.

Uživatelské požadavky a dotazy týkající se serverových TCS certifikátů podávejte prostřednictvím Helpdesku CIT VŠB-TU Ostrava.

Speciální typy certifikátů na VŠB-TUO

Osobní certifikáty TCS (TCS-P) a Osobní eScience certifikáty

Tyto certifikáty jsou vydávány studentům a zaměstnancům VŠB - Technické univerzity Ostrava.

• Osobní certifikát TCS (podpisový)
    je "běžný" osobní certifikát vhodný pro zabezpečení elektronické pošty (digitální podpis, šifrování zpráv) a pro autentizaci k síťovým službám. Certifikáty obsahují jméno uživatele s plnou diakritikou, identifikaci VŠB - Technické univerzity Ostrava, unikátní identifikátor uživatele (osobní číslo studenta/zaměstnance) a jednu až deset jeho emailových adres ověřených domovskou organizací. Vydávají se na jeden, dva, nebo tři roky. Certifikáty s klíčem délky 1024 bitů mohou být vydány pouze na jeden rok. Certifikáty vydává certifikační úřad TERENA Personal CA.
  • Osobní eScience certifikát TCS
    jsou osobní certifikáty použitelné k autentizaci v gridových infrastrukturách a k zabezpečení elektronické pošty. Certifikáty obsahují jméno uživatele zbavené diakritiky, anglický název VŠB - Technické univerzity Ostrava, unikátní identifikátor uživatele (osobní číslo studenta/zaměstnance) a jednu až deset jeho emailových adres ověřených domovskou organizací. Vydávají se na 395 dní (cca 13 měsíců). Certifikáty vydává certifikační úřad TERENA eScience Personal CA akreditovaný u EUGridPMA.

Postup pro vygenerování certifikátu a jeho import v poštovním klientovi

Serverové certifikáty TCS

Serverové certifikáty jsou podepsány TERENA SSL CA, která je podepsána AddTrust External CA Root (V prohlížečích se certifikát hlásí jako Ověřeno pomocí TERENA, případně USERTrust identifikoval tento web jako:). Tyto certifikáty jsou vydávány pouze důvěryhodným serverům univerzity v doméně vsb.cz.
Postup vytvoření žádosti o certifikát, registrace a vydání certifikátu