IPv6 na serverových systémech v síti VŠB-TUO

Last modified by Denisa Wernerová on 07.02.2025 09:31

Serverové systémy jsou zapojovány do segmentů sítě určených pro servery, odděleně od koncových stanic.

U serverových sítí není z praktických důvodů podporována autokonfigurace. Chcete-li tedy získat IPv6 adresu, pak požádejte prostřednictvím helpdeskového systému NOC o přidělení IPv6 adresy. Prostřednictvím helpdeskového systému také žádejte o výjimky z filtrací síťového provozu na hraničních směrovačích.

Velmi důležité je sjednotit pravidla pro protokoly IPv4 i IPv6, jinak může docházet k technickým problémům, které se mohou projevovat uživatelům nedostupností provozované služby.
 

Při provozování serverových služeb se snažte dodržovat minimálně následující pravidla:

  • O přidělení IPv6 adres serverovým systémům je potřeba žádat. V současné době je potřeba přidělené IPv6 adresy nastavit na serverových systémech staticky.
  • Serverové síťové služby musí být dostupné na obou protokolech, tj. na IPv4 i na IPv6.
  • Serverové systémy neprovozujte v segmentech počítačové sítě, které jsou určené pro koncové uživatelské stanice. Pro servery jsou vyhrazeny serverové sítě a zapojení serverových systémů v síti konzultujte předem se správou počítačové sítě.
  • V monitoringu jsou monitorovány dostupnosti síťových služeb na obou protokolech, tj. např. HTTP a HTTP6. Proto zprovoznění i monitoring IPv6 služeb oznamte a případně doplňte správci monitoringu.
     

Nedodržení těchto pravidel může způsobit nedostupnost provozovaných systémů a služeb v počítačové síti. Vzhledem k tomu, že problematika nasazování IPv6 není zcela triviální nelze ji zjednodušit na tvrzení "IPv6 má více adres", tak doporučujeme konzultovat technické zprovoznění se správou počítačové sítě.