Datové úložiště Nextcloud
Nextcloud je centrální datové úložiště umožňující automaticky synchronizovat data mezi různými počítači a mobilními zařízeními uživatele nebo je sdílet s kolegy nebo veřejností pomocí odkazů. Pomocí Nextcloudu lze také sdílet data, která pro svoji velikost nelze poslat emailem.
Vždy pečlivě zvažte, která data s pomocí služby Nextcloud chcete sdílet s ostatními!
Nextcloud nabízí:
- datové úložiště s prostorem 15 GB (u odůvodněných případů je možno tuto kvótu na žádost navýšit)
- přístup přes webové rozhraní
- napojení přes WebDAV protokol
- synchronizační klienty pro Linux/Windows/MacOS
- synchronizační klienty pro smartphone a tablety (iOS a Android)
- možnost sdílení dat s dalšími uživateli Nextcloudu nebo s veřejností na základě HTTPS odkazu
- uložení dat v datacentru univerzity bez nutnosti sdílení s třetí stranou
- každodenní zálohování dat pro případ nutnosti obnovy
- Prohlížení a editaci dokumentu za pomocí Služeb Office Online
Pro koho je služba určena?
- Službu můžou využívat všichni zaměstnanci VŠB-TUO a uživatelé, kteří si o její zřízení zažádají prostřednictvím helpdesku.
Synchronizace
- Pro synchronizaci je možno použít oficiálního desktopového klienta. CIT není tvůrcem uvedené aplikace, a proto poskytuje pouze základní podporu pro řešení problémů s touto aplikací.
- Je možnost použít protokol WebDAV, zde se uložiště mapuje jako síťový disk
Postupy:
- V prohlížeči si zobrazte stránku https://nextcloud.vsb.cz . Přihlášení probíhá přes SSO (login a jednotné heslo).
Změna jazyka - Pro změnu jazyka klikněte vpravo nahoře na kulatou ikonu zobrazující iniciály Vašeho jména a příjmení a zvolte první možnost - Nastavení.
- Zhruba uprostřed obrazovky vyberte Jazyk nastavte požadovaný jazyk, a k němu také Místní a jazyková nastavení a vyberte požadovanou zemi.
Kapacita úložiště - Klikněte vpravo nahoře na kulatou ikonu zobrazující iniciály Vašeho jména a příjmení a zvolte první možnost - Nastavení. Na zobrazené stránce můžete ve spodní části vyčíst informace, kolik místa z přidělené kapacity aktuálně využíváte a kolik místa máte celkem přiděleno.
Správa souborů - Do správy souborů se dostanete přes ikonu menu vlevo nahoře → Soubory. Text však u ikony nemusí jít vidět, je tak třeba přesunout kurzor myši do levého horního rohu okna.
- V řádku s daným souborem jsou zobrazeny možnosti. Stažení souboru proveďte přes tlačítko tří teček a zvolte Stáhnout. Pro sdílení souboru použijte tlačítko tří spojených teček. Sdílet můžete dvěma způsoby. Pro sdílení konkrétnímu uživateli (zaměstnanec VŠB nebo jiný člověk s přístupem do Nextcloudu) přejděte do záložky Sdílení v pravé části obrazovky a do vyhledávacího pole začněte psát požadované jméno nebo emailovou adresu, kterou poté kliknutím vyberte ze seznamu. V seznamu se zobrazí pouze ti zaměstnanci a osoby, kteří se už alespoň jednou do Nextcloudu přihlásili. Smazat uživatele můžete pomocí ikony popelnice a nebo můžete upravovat oprávnění.
- Druhým způsobem je sdílení https odkazu pomocí záložky Sdílení → Odkaz pro sdílení → tlačítko plus. Sdílený odkaz se nám automaticky zkopíruje do schránky (pokud se tak nestane, tak to můžeme províst kliknutím na ikonu desek s šipkou). Odkaz můžeme chránit heslem, nastavit datum skončení platnosti, povolit mu úpravy nebo jej pojmenovat.
- V úložišti je možné vytvořit soubor či složku nebo jej nahrát přes ikonu plus ve správci souborů.
Formuláře
Formuláře jsou jedna z dalších funkcí, které Nextcloud implementuje. Funkcí jsou dost podobné např. Google Forms.
Postupy:
Vytvoření formuláře
- V prohlížeči si zobrazte stránku https://nextcloud.vsb.cz . V levém horním rohu zvolte v lište ikonu formuláře (viz. obrázek)
- Uprostřed obrazovky stiskněte tlačítko Vytvořit formulář.
- Vyplňte název formuláře a případně jeho popis. Seznam Vámi vytvořených formulářů se zobrazí v levé části stránky (viz. obrázek). Tlačítkem Přidat otázku rozbalíte nabídku možných prvků, které lze ve formuláři použít. Za zmínku stojí i tlačítko Sdílet v pravém horním rohu a tlačítko hned napravo od něj (ikona tří horizontálních čar s šipkou), ta rozbalí nabídku nastavení formuláře.
Seznam prvků formuláře:
Dodatečná nastavení formuláře:
Sdílení formuláře
- Po stisknutí tlačítka Sdílet se nám zobrazí menu pro sdílení formuláře, které funguje úplně stejně jako klasické sdílení v Nextcloudu.
Zobrazení výsledků
- Pro zobrazení výsledků u patřičného formuláře klikneme na tlačítko Výsledky. Ty se nám pak mohou zobrazit formou souhrnu, nebo individuálních odpovědí (tlačítka Souhrn a Odpovědi uprostřed obrazovky)
Smazání formuláře
- Formulář můžeme i s výsledky smazat pomocí nabídky, která se nám objeví po stisknutí ikony tří teček u patřičného formuláře v seznamu formulářů, který se nachází v levé části obrazovky.
Kalendář
V aplikaci Nextcloud je také možnost si spravovat vlastní kalendář. (Momentálně není možnost kalendář automaticky synchronizovat s jinými kalendáři - Google apod.)
Import kalendáře
Je zde možnost kalendář importovat ve formátu .ics.
Nová událost
Kalendářů je zde možnost mít vícero a pro vytvoření nové události stačí kliknout do příslušného pole a nastavit čas a název dle libosti.
Další nastavení kalendáře se dá zobrazit tlačítkem Více.
Vícero možností pak nabízí změnu barvy, opakování události, přílohy, poznámky apod.