Show last authors
1 V základu nestačí mít všechny aktualizace systému všech aplikací s antivirem, ale je nezbytné používat zdravý rozum při pohybu na internetu, na co klikáte, co stahujete instalujete.
2
3 **Základní body pro zabezpečení počítače:**
4
5 (((
6 1. Pravidelné [[aktualizace>>pc.bezpecnost.aktualizace.WebHome]] operačního systému vašeho počítače. Pokud si nespravujete počítač sami nebo není ve správě CIT, zkontaktujete [[správce svého útvaru/fakulty>>url:http://innet.vsb.cz/cs/osobni-agenda/pomoc/fakultni-spravci/]].
7 1. Nainstalovaný a **aktualizovaný [[antivirový program>>pc.bezpecnost.antivir.WebHome]]**.
8 1. Nainstalovaná a nastavená brána firewall. Nebo v případě, pokud jste dostatečně znalí, pak můžete využít firewall v rámci antivirového programu nebo jiné firewally jako Kerio, Symantec aj.
9 1. Vhodná volba [[hesla>>uzivatel.hesla.jednotne-heslo.zm-hesla-duvody.WebHome]] a opatrnost při manipulaci s ním.
10 1. Nastavte heslo pro administrátorský účet.
11 1. Ve Windows Vista zkontrolujte, zda máte zapnuto Řízení uživatelských účtů (UAC). Jděte přes tlačítko// //**Start → Ovládací panely → Uživatelské účty → Váš účet**// //kde Klikněte na odkaz **Zapnout nebo vypnout nástroj Řízení uživatelských účtů** a zaškrtněte volbu **K zabezpečení počítače použijte nástroj Řízení uživatelských účtů (UAC)**//.//
12 1. Používejte bezpečné komunikační protokoly SSH, HTTPS (nepřenáší uživatelské heslo v otevřené podobě). Pro ostatní protokoly, např. POP3 a IMAP pro poštu, využijte SSL (Secure Socket Layer).
13 1. Zvýšená pozornost na navštěvované stránky, otevírané odkazy a emailové zprávy atd.
14 1. Opatrnost při stahování software, doplňků aplikací atd.
15 1. Mnoho útoků je směřováno na uživatele MS Internet Exploreru, zkuste vyzkoušet např. prohlížeče (ke stažení zdarma) [[Mozilla Firefox>>url:http://www.mozilla.org/]], [[Google Chrome>>url:http://www.google.com/chrome]] nebo [[Opera>>url:http://www.opera.com]].
16 1. Uvažte změnu pravomoci vašeho účtu z administrátora na uživatele ve skupině USERS, bude omezeno instalování aplikací, ale také nežádoucího software. Změnu provedete přes tlačítko **Start → Nastavení → Ovládací panely → Uživatelské účty → Váš účet → Změnit typ účtu → volba S omezeným přístupem.**
17 1. Pravidelně si zálohujte svá data pro případ přeinstalace počítače. Zálohu provádějte nejlépe na jiný fyzický disk či jiná média (USB disk, CD/DVD). V případě infikace dat a jejich vyléčení smazáním je budete mít na záloze.
18 1. Vzdělávejte se v oblasti zabezpečení počítače, viry a útoky se stále zdokonalují.
19 )))
20
21
22
23 **Další informace můžete nalézt na webových stránkách**
24 Odkazy na stránky k bezpečnosti naleznete zde:
25
26 (((
27 * Microsoft - Zabezpečení - [[www.microsoft.com/cze/security/>>url:http://www.microsoft.com/cze/security/]]
28 * Microsoft - Ochrana počítače - [[http:~~/~~/windows.microsoft.com/cs-cz/windows/security-essentials-download>>url:http://windows.microsoft.com/cs-cz/windows/security-essentials-download]]
29 * Viry.cz - Prevence a Likvidace havěti - [[www.viry.cz>>url:http://www.viry.cz/]]\\
30 ** [[ESET Online Scanner>>url:http://www.eset.cz/eset-online-skener]] - jednoduchá a bezplatná internetová služba, která uživatelům poskytuje nástroj na vyhledávání a odstranění různých druhů počítačových hrozeb, bez potřeby mít nainstalovaný antivirový program.
31
32 )))
© 2015 - 2018 CIT, VŠB-TUO Ostrava