Show last authors
1 V základu nestačí mít všechny aktualizace systému všech aplikací s antivirem, ale je nezbytné používat zdravý rozum při pohybu na internetu, na co klikáte, co stahujete instalujete.
2
3 == Základní body pro zabezpečení počítače: ==
4
5 (((
6 1. Pravidelné [[aktualizace>>pc.bezpecnost.aktualizace.WebHome]] operačního systému vašeho počítače. Pokud si nespravujete počítač sami nebo není ve správě CIT, zkontaktujete [[správce svého útvaru/fakulty>>url:https://innet.vsb.cz/cs/kontakty/technicke-kontakty/]].
7 1. Nainstalovaný a **aktualizovaný [[antivirový program>>pc.bezpecnost.antivir.WebHome]]**.
8 1. Nainstalovaná a nastavená brána firewall. Nebo v případě, pokud jste dostatečně znalí, pak můžete využít firewall v rámci antivirového programu nebo jiné firewally jako Kerio, Symantec aj.
9 1. Vhodná volba [[hesla>>uzivatel.hesla.jednotne-heslo.zm-hesla-duvody.WebHome]] a opatrnost při manipulaci s ním. (% style="color:#e74c3c" %)**Zvolit silné (alespoň 14 znaků) a nepředvídatelné heslo.**
10 1. Nastavte heslo pro administrátorský účet.
11 1. Používejte bezpečné komunikační protokoly SSH, HTTPS (nepřenáší uživatelské heslo v otevřené podobě). Pro ostatní protokoly, např. POP3 a IMAP pro poštu, využijte SSL (Secure Socket Layer).
12 1. Zvýšená pozornost na navštěvované stránky, otevírané odkazy a emailové zprávy atd.
13 1. Opatrnost při stahování software, doplňků aplikací atd.
14 1. Mnoho útoků je směřováno na uživatele MS Internet Exploreru, zkuste vyzkoušet např. prohlížeče (ke stažení zdarma) [[Mozilla Firefox>>url:http://www.mozilla.org/]], [[Google Chrome>>url:http://www.google.com/chrome]] nebo [[Opera>>url:http://www.opera.com]].
15 1. Uvažte změnu pravomoci vašeho účtu z administrátora na uživatele ve skupině USERS, bude omezeno instalování aplikací, ale také nežádoucího software. Změnu provedete přes tlačítko **Start → Nastavení → Ovládací panely → Uživatelské účty → Váš účet → Změnit typ účtu → volba S omezeným přístupem.**
16 1. Pravidelně si zálohujte svá data pro případ přeinstalace počítače. Zálohu provádějte nejlépe na jiný fyzický disk či jiná média (USB disk, CD/DVD). V případě infikace dat a jejich vyléčení smazáním je budete mít na záloze. Zálohy by měly být zašifrované.
17 1. Vzdělávejte se v oblasti zabezpečení počítače, viry a útoky se stále zdokonalují.
18 )))
19
20 == Šifrování zařízení, souborů ==
21
22 * Zapněte na počítači/notebooku nástroj [[BitLocker>>https://cs.wikipedia.org/wiki/BitLocker]].
23 Pro zapnutí nástroje BitLocker kontaktujte příslušného [[technického správce (fakultního správce)>>https://innet.vsb.cz/cs/kontakty/technicke-kontakty/]].
24 Nebo postupujte podle návodu [["Zapnutí šifrování zařízení">>https://support.microsoft.com/cs-cz/windows/zapnut%C3%AD-%C5%A1ifrov%C3%A1n%C3%AD-za%C5%99%C3%ADzen%C3%AD-0c453637-bc88-5f74-5105-741561aae838]].
25
26 * Pokud zařízení nepodporuje nástroj BitLocker, použijte pro zašifrování důležitých souborů např. aplikaci [[PeaZip>>https://peazip.github.io/encrypt-files.html]], VeraCrypt, 7-Zip.
27
28
29 **Další informace můžete nalézt na webových stránkách**
30 Odkazy na stránky k bezpečnosti naleznete zde:
31
32 (((
33 * Microsoft - Zabezpečení - [[www.microsoft.com/cze/security/>>url:http://www.microsoft.com/cze/security/]]
34 * Microsoft - Ochrana počítače - [[http:~~/~~/windows.microsoft.com/cs-cz/windows/security-essentials-download>>url:http://windows.microsoft.com/cs-cz/windows/security-essentials-download]]
35 * Viry.cz - Prevence a Likvidace havěti - [[www.viry.cz>>url:http://www.viry.cz/]]
36 ** [[ESET Online Scanner>>url:http://www.eset.cz/eset-online-skener]] - jednoduchá a bezplatná internetová služba, která uživatelům poskytuje nástroj na vyhledávání a odstranění různých druhů počítačových hrozeb, bez potřeby mít nainstalovaný antivirový program.
37 * [[Kryptografické prostředky - doporučení NÚKIB>>https://www.nukib.cz/download/uredni_deska/Kryptograficke_prostredky_doporuceni_v1.0.pdf]]
38
39 )))
© 2015 - 2022 CIT, VŠB-TUO Ostrava