Federace identit

Version 3.15 by Denisa Wernerová on 30.07.2015 13:32

Česká akademická federace identit eduID.cz

eduid-logo-250.png

Cílem České akademické federace identit eduID.cz (dále jen eduID.cz) je poskytnout svým členům rámec pro vzájemné využívání identit uživatelů při řízení přístupu k síťovým službám při respektování ochrany osobních údajů.

Charakteristika služeb federace

Studenti a akademičtí pracovníci z různých škol a organizací často přistupují k externím zdrojům a aplikacím. Pro přístup k nim zpravidla potřebují přihlašovací údaje, nejčastěji uživatelské jméno a heslo. Pro každou aplikaci pak uživatel musí pamatovat jiné přihlašovací údaje.

Federace identit umožňuje uživatelům z různých organizací přistupovat k externím zdrojům s využitím svých "domovských" přihlašovacích údajů. Uživatelé si pak pamatují pouze jedno heslo. Samotné přihlášení (zadávání přihlašovacích údajů uživatelem) probíhá pouze na přihlašovacím serveru domovské organizace a citlivé údaje jsou tak ve větším bezpečí.

V současné době je možné plně využívat externích zdrojů uvedených na stránce eduID.cz jako poskytovatele služeb. Na této stránce se také dozvíte o plánovaných poskytovatelích služeb, kteří budou zapojeni do federace eduID.cz.

Na konci této stránky jsou uvedeny podrobnější odkazy na služby, které jsou přístupné studentům a zaměstnancům VŠB-TU Ostrava.

Přihlášení do federace

Pokud aplikace podporuje přihlášení prostřednictvím federace eduID.cz, najdete na přihlašovací stránce možnost Přihlášení nebo Login prostřednictvím eduID.cz. Příkladem takové aplikace může být Adobe Connect provozovaný sdružením CESNET. Po kliknutí na přihlašovací tlačítko budete přesměrováni na stránku WAYF (Where Are You From), kde z nabídky zvolte Vysoká škola báňská - technická univerzita Ostrava. Poté budete přesměrováni k přihlašovací stránce, kde zadáte vaše uživatelské jméno a jednotné LDAP heslo.

Odhlášení z federace

Implementace odhlášení se může u různých aplikací lišit. Z aplikace se můžete typicky odhlásit kliknutím na odkaz Odhlásit nebo Logout. Některé aplikace nemusí odhlášení vůbec implementovat.

Odhlášení z aplikace neznamená odhlášení z kontextu federace eduID.cz. Je možné, že po určitou dobu bude možné přihlásit se do aplikace bez nutnosti autentizace (zadávání uživatelského jména a hesla). Proto, pokud k Vašemu počítači mají přístup i jiní lidé, doporučujeme pro jistotu ukončit prohlížeč. Tímto dosáhnete jistého odhlášení ze věch aplikací, které jste navštívili v rámci federace eduID.cz.

Služby, které je možné využívat prostřednictvím federace eduID.cz na VŠB-TU Ostrava

Služby pro přístup do elektronických informačních zdrojů

Služby pro vydávání osobních a serverových certifikátů

Aplikace pro vzdálenou spolupráci