Last modified by Martin Výlet on 03.08.2023 12:55

Show last authors
1 Kromě klasických počítačových virů, které dnes již netvoří největší část zamoření počítače, se můžete setkat s ohroženími označovaným jmény jako Worm/Červ, Spyware, Adware, Dialer, Hijacker, CoolWebSearch, Hoax, Rootkit apod. Jednotně se škodlivý software označuje jako malware.
2
3 Doporučujeme přečíst si přehledné články např. na [[viry.cz>>url:http://www.viry.cz/]] a [[fóru>>url:http://www.viry.cz/forum/]]. Najdete zde mnoho informací a praktických zkušeností, které Vám pomohou s odstraněním malware.
4
5 **Co vše se může stát s vaším zařízením a citlivými údaji?**
6
7 Různý druh malware se může projevovat odlišným způsobem.
8
9 (((
10 * DOWNLOADER - Škodlivý (i legitimní) program může stáhnout a nainstalovat (další) škodlivý software.
11 * BACKDOOR - Útočníci si na daném počítačí vytvoří prostředí pro pozdější přístup. Doslova si vytvoří zadní vrátka, aby se mohli (i vzdáleně a automatizovaně) k počítači nepozorovaně přihlásit.
12 * ROOTKIT - Zamaskování přítomnosti škodlivého software (maskování změn v registrech, v procesech, zvýšené síťové aktivity), který pak není jednoduše odhalitelný, útočník zůstává skrytý.
13 * ADWARE - Změna chování systému, především internetových prohlížečů (Internet Exploreru, Firefox, Chrome, atd.) - běží pomaleji, odkazuje na jiné stránky, než které požadujeme, mění domovské stránky, mění položky v seznamu oblíbených odkazů, obtěžuje s reklamou atd.
14 * DIALER - Vyvolání modemového či telefonního spojení přes draze zpoplatňované telefonní linky (tzv. žluté linky).
15 * [[HOAX>>url:http://www.hoax.cz/]] - Jedná se o falešné, poplašné a řetězové zprávy, které mají varovný / naléhavý charakter - "Rychle tuto zprávu přepošli deti známým, jinak..", "Nikdy neotvírejte tento soubor, jinak..".
16 * [[PHISHING>>pc.bezpecnost.phishing.WebHome]] - Snaha podvodníků získat (nejčastěji bez vědomí uživatele) citlivé údaje. Útočníci tak zjistí například přihlašovací údaje, údaje o vaší platební kartě a získají přístup k vašim službám, penězům, zařízením, fotkám, atd.
17 * [[SPYWARE>>url:http://www.spyware.cz]] - Doslova špionážní software. Získávání citlivých informací - čísla bankovních účtů, přihlašovací údaje, seznamy navštívený stránek a nainstalovaných programech.
18 * TRACKING COOKIE - Monitorování pohybu uživatele po internetu.
19 * BOTNET / BOT / ZOMBIE - Váš počítač se stane součástí řízené sítě počítačů. Např. v jeden okamžik všechny takovéto počítače zaútočí na vybraný server/službu. Z vašeho počítače se také může začít rozesílat tisíce nevyžádaných emailových zpráv za hodinu.
20 * SCAREWARE - jedná se o falešný software, který se tváří / podbízí jako legitimní bezpečnostní řešení. Může se například jednat například o falešné antiviry, nebo firewally.
21
22 [//Zdroj: [[//viry.cz//>>url:http://www.viry.cz/]], [[//hoax.cz//>>url:http://www.hoax.cz]], [[//cs.wikipedia.org//>>url:http://cs.wikipedia.org]]//]
23 )))
24
25
26 **Prevence a aktivní ochrana:**
27
28 Jako vždy, když se mluví o bezpečnosti počítačů a osobních údajích i u škodlivého software je prvotní předcházet jeho vniknutí na počítač.
29
30 (((
31 * [[Prevence - jak zabezpečit počítač>>pc.bezpecnost.prevence.WebHome]].
32 * Odstraňte škodlivý software např. pomocí nástrojů - bežný antivir (AVG, AVAST), The Avenger aj. Více naleznete např. na [[www.viry.cz>>url:http://www.viry.cz]].
33 )))
34
35
36 **Kontaktujte správce vašeho útvaru/fakulty:**
37
38 Máte-li podezření, že se na vašem zařízení (notebook, počítač, tablet, chytrý telefon) vyskytuje malware, zařízení se "chová divně", ale sami si na nápravu netroufáte, neváhejte a obraťte se na příslušného [[správce útvaru/fakulty>>https://innet.vsb.cz/cs/kontakty/technicke-kontakty/]].