Elektronická pošta (E-mail)

Version 3.6 by ser0018 on 04.03.2015 14:36

Pro přístup k elektronické poště mají zaměstnanci a studenti VŠB-TUO možnost nastavit si poštovní klienty nainstalované na svých počítačích nebo využít webového rozhraní. Zaměstnanci mají k dispozici také speciální účet na serveru Microsoft Exchange.

Od 31.1.2014 mají studenti VŠB-TUO 1. ročník prezenčního studia EkF poštu místo na Roundcube na Office 365.

Roundcube

MS Exchange

MS Office 365

Nastavení poštovních klientů pro příjem pošty (POP3/IMAP)

Od 31.1.2014 mají studenti VŠB-TUO 1. ročník prezenčního studia EkF poštu místo na Roundcube na Office 365.

Manuál ke službě Office 365 (pro 1. ročník prezenčního studia EkF)

Webové rozhraní

Pro příjem pošty pomocí webového rozhraní je zapotřebí jen internetový prohlížeč (např. Windows Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera browser). Toto webové rozhraní používá protokol IMAP

Návod pro práci ve webmail aplikaci Roundcube

Pro přihlášení k webovému rozhraní http://posta.vsb.cz/ zadejte vaše osobní číslo (např. abc123) a k němu zadané přihlašovací heslo (SSO/LDAP/univerzitní heslo).

Nastavení email klientů pro příjem pošty

Nastavení poštovních klientů pro příjem pošty pomocí POP3/IMAP
 (MS Outlook, Mozilla Thunderbird).

Nastavení poštovních klientů: (Protokol POP3 / Protokol IMAP)

Jaký zvolit protokol: POP3 nebo IMAP

Pro příjem a odesílání pošty přímo z vašeho počítače pomocí email klientů nainstalovaných na vašem počítači jsou k dispozici dva protokoly: POP3 a IMAP.

Více k výběru protokolu POP3/IMAP naleznete na této stránce

Pošta na serveru Microsoft Exchange

Pro využívání pošty na serveru Microsoft Exchange, kalendářů, kontaktů a úkolů je nutné mít založen samostatný účet nesouvisející s klasickým poštovním účtem.

Více k účtu na serveru Microsoft Exchange.

Další informace:

Nemůžete se přihlásit? Mizí vám pošta? Jak se připojit zvenku? ...a další.

Diskusní skupiny
Diskusní skupiny (e-mailové konference) slouží k hromadné výměně e-mailů mezi všemi účastníky.

Adresy skupin pracovníků domény vsb.cz
Kontakty na e-mailové skupiny pracovníků VŠB-TU Ostrava a jednotlivých fakult.
Návod Správa skupin osob je dostupný pro správce a zaměstnance univerzity po přihlášení LDAP heslem.

SEZNAM ZACHYCENÉHO SPAMU
Kolik spamu bylo zachyceno před doručením do vaší poštovní schránky si můžete zobrazit po zadání vašeho osobního čísla, hesla a počtu dnů zpět do minulosti na adrese https://posta.vsb.cz/spam/--------

Podvodné zprávy PHISHING
Jedná se o podvodné e-mailové útoky s cílem vylákat z uživatele důvěrné informace jako přihlašovací údaje k účtům, PIN ke kartám atd.

Zpřístupnění rozsáhlejších (větších) dokumentů  Zpřístupnění rozsáhlejších (větších) dokumentů
Zpřístupnit rozsáhlejší (větší) dokumenty, které by nemusely být odeslány z důvodu jejich velikosti, můžete jejich nahráním na své uživatelské účty na serverech Homel nebo Homen. Poté již stačí odeslat emailem odkazy na takto vystavené dokumenty.