Last modified by Petr Havlíček on 29.01.2024 06:45

Change comment: There is no comment for this version

Page properties
... ... @@ -1,4 +1,4 @@
1 -Nejčastěji využívanou službou datového centra, je provoz virtuálních serverových systémů na platformě VMware.
1 +Nejčastěji využívanou službou datového centra, je provoz virtuálních serverových systémů na platformě VMware vSphere.
2 2
3 3  == Role CIT ==
4 4
... ... @@ -6,12 +6,27 @@
6 6
7 7  == Funkcionality ==
8 8
9 -Virtualizovaný servero systém správce systému pod svou plnou kontrolou. Může jej vypnout nebo zapnout, instaluje a sám konfiguruje operační systém. Jednotlivé virtualizované servery jsou automaticky distribuovány mezi fyzické virtualizační servery s ohledem na vytíže těchto serverů.
9 +Virtualizační infrastruktura je rozdělena mezi dvě datová centra (budova rektorátu a univerzitní auly). Mezi lokalitami lze manuálně provádět živé migrace. Data jsou umístěna na synchronně replikovaném diskovém poli s SSD disky. Tudíž každý zápis je potvrzen až v momentě zápisu na obou lokalich. Požadavek na běh v určité lokalitě je nutno zmínit při zakládání serveru. Jinak se server zřizuji podle dostupných zdrojů.
10 10
11 -[[Postup při instalaci virtuálního serveru>>dac.vi.vi-navody-65.instalace-serveru.WebHome]] se výrazně neliší od instalace serveru fyzického, instalaci i správu lze realizovat i vzdáleně.
11 +Prostředí VMware v mci efektivního rozdělení zátěže může provést automatickou živou migraci virtualizovaného serveru mezi fyzickými servery v rámci lokality. V přípa havárie fyzického serveru virtualizační infrastruktury se provede restart systému, které na něm běželi v dovýpadku, na zbylých fyzických server v rámci lokality.
12 12
13 +Virtualizovaný serverový systém je pod plnou kontrolou správce systému, ten provádí také instalaci a údržbu operačního systému a aplikací.
14 +
15 +Správce systému má v prostředí VMware tato práva:
16 +
17 +* zapnout/vypnout serverový systém,
18 +* přistoupit na konzoli spravovaného systému,
19 +* připojit/odpojit lokální ISO soubor přes aplikaci VMware Remote Conosole,
20 +* připojit/odpojit ISO soubor na úložišti virtualizační infrastruktury,
21 +* vytvořit/smazat/navrátit se ke snapshotu,
22 +
13 13  Kromě výše uvedených vlastností jsou k dispozici také následující služby:
14 14
25 +* [[vSphere klient: přístup ke správě virtuálního systému včetně konzolového přístupu>>path:/xwiki/bin/view/dac/vi/vi-navody-65/vsphere/]]