Ukázky následků nelegálního sdílení/užívání audiovizuálních děl a software

Last modified by bac0025 on 29.08.2017 12:42

Největší případ pirátství v Česku: mladík způsobil škodu 25 miliónů
Škodu přesahující 25 miliónů korun způsobil porušováním autorských práv třiadvacetiletý muž z Tachovska. Podle zástupce filmových distributorů se jedná o nejrozsáhlejší případ pirátství v České republice. Mladíkovi hrozí až osmileté vězení.
[zdroj: novinky.cz]

Dvě Češky byly zatčeny při zásahu proti prodejcům nelegálních programů
Při rozsáhlém zátahu proti počítačovým pirátům zatkla německá policie ve spolupráci s českými kolegy mezinárodní skupinu podezřelou z obchodování s kradeným softwarem.
[zdroj: novinky.cz]

Už žádné kompromisy, proti pirátům půjdeme tvrdě, varují výrobci software
Výrobci a prodejci software v České republice varují, že přitvrdí proti těm, kdo používají jejich programy nelegálně. Členové BSA podle Hlaváče už tolik nebudou přistupovat na kompromisní dohody s uživateli pirátského software, ale budou maximálně uplatňovat své nároky. Zákon jim totiž umožňuje požadovat až dvojnásobek hodnoty nelegálně užívaného software.
[zdroj: iHNed.cz]

Microsoft úspěšně zasahuje proti prodejcům nelegálního softwaru
Za posledních devět měsíců došlo k 20 policejním prohlídkám bytových či nebytových prostor, osmi mimosoudním vyrovnáním a rozsudek či trestní příkaz byl vydán v rámci 10 soudních řízení.
[zdroj: iHNed.cz]

Microsoft žaluje softwarové piráty
Společnost Microsoft se rozhodla zažalovat více jak šedesátku softwarových pirátů z celého světa. Viní je hlavně z neoprávněného šíření Windows Vista.
[zdroj: pcworld.cz]

Policie pozatýkala filmové piráty na síti
Deset počítačů s množstvím sdíleného nelegálního softwaru a filmů zabavila policie při sobotním zátahu v několika domácnostech v Klášterci nad Ohří. Jejich majitelům hrozí až dva roky vězení za porušování autorských práv.
[zdroj: iDNES.cz]

Filmový pirát se vykoupil, za Vratné lahve zaplatí statisíce
Peněžní odškodnění nabídl muž, který podle žalobců umístil snímek na internet. "S jedním z nich došlo k uzavření dohody o náhradě škody," potvrdil režisér Jan Svěrák, podle něhož se výše odškodnění pohybuje v řádech statisíců korun.
[zdroj: iDNES.cz]

Odsouzení k povinnosti nahradit poškozeným škodu přesahující milión korun
Krajský soud v Brně uložil obžalovanému R. D. povinnost uhradit poškozeným škodu, na jejíž náhradu uplatnili nárok v trestním řízení, a to v celkové výši 1 061 730,- Kč. Z toho poškozeným filmovým distributorům ve výši 719 440,- Kč a poškozené společnosti Cenega Czech, s.r.o. specializující se na herní software ve výši 342 290,- Kč.
[citace: Česká protipirátská unie http://www.filmynejsouzadarmo.cz/cs/kauzy/]

Operace Repríza se zaměřila na elitní pirátské skupiny
Za operací opět stojí pracovníci Obvodního ředitelství Policie ČR Praha I, kteří ve spolupráci se svými kolegy z Okresního ředitelství Česká Lípa, Děčín a Jablonec nad Nisou zorganizovali a vykonali 6 domovních prohlídek a zadrželi 4 podezřelé, přičemž 3 z nich byli na místě obviněni ze spáchání trestného činu porušování autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi. I tentokrát bylo při akci zajištěno množství paměťových médií obsahujících nelegální data v rozsahu desítek terabajt.
[citace: Česká protipirátská unie http://www.filmynejsouzadarmo.cz/cs/kauzy/]

Český filmový pirát zaplatí za Simpsonovy 150 tisíc
Mladík, který natočil v českobudějovickém kině kamerou film Simpsonovi a dal ho na internet, se dohodl s protipirátskou unií na mimosoudním vyrovnání. Devatenáctiletý Josef Šubr vyvázl s pokutou 150 tisíc.
[zdoj: iDNES.cz]

400 hodin veřejně-prospěšných prací
Dvacetišestiletý muž z Liberce byl odsouzen ke 400 hodinám veřejně-prospěšných prací díky prodeji nelegálních kopií počítačových programů. Soud mu zabavil CD-R, které byly při páchání této trestné činnosti použity, a nařídil také odškodnění společnosti Microsoft ve výši 18,000 korun.
[citace: Microsoft http://www.microsoft.com/cze/piratstvi/kriminalita/ochrana.mspx]

Za 271 sdílených filmů budou čelit studenti žalobě za 5 milionů korun
Čtrnáct lidí, převážně vysokoškolských studentů, údajně nezákonně šířilo filmy prostřednictvím internetu. Autorská práva prý porušovali tím, že filmy, hudbu i počítačové programy ukládali na servery, k nimž měli přístup další lidé.Údajně způsobili škodu zhruba čtyři miliony korun. Policie je obvinila z porušování autorských práv, hrozí jim až dva roky vězení, pokuta až pět milionů korun a zabavení počítačů.
[zdroj: iDNES.cz]

Policie zabavila studentům na koleji pirátské počítače
Pražské strahovské koleje měly dlouhé roky pověst "zlatého dolu", kde si studenti mohli stáhnout prakticky jakýkoli film či píseň. Na konci července 2007 tam vtrhla policie a zabavila dva počítače s pirátsky staženými filmy, písněmi, počítačovými hrami a programy.
[zdoj: iDNES.cz]