Datové úložiště ownCloud

Version 45.1 by Denisa Wernerová on 10.12.2015 12:53

ownCloud je centrální datové úložiště umožňující automaticky synchronizovat data mezi různými počítači a mobilními zařízeními uživatele nebo je sdílet s kolegy. Pomocí ownCloudu lze také sdílet data, která pro svoji velikost nelze poslat emailem.

ownCloud nabízí:

• datové úložiště s prostorem 5 GB
  • přístup přes webové rozhraní
  • synchronizační klienty pro Linux/Windows/Mac OS X
  • synchronizační klienty pro smartphone a tablety (iOS a Android)
  • možnost sdílení dat s dalšími uživateli ownCloudu nebo na základě https odkazu
  • synchronizace/sdílení kalendářů a kontaktů
  • každodenní zálohování dat

Pro koho je služba určena?

• Službu můžou využívat všichni zaměstnanci VŠB-TU Ostrava.
  • Vhodná je zejména jako doplňek pro uživatele využívající IMAP/POP3 poštovní schránku.

Synchronizace

• Pro synchronizaci je možno použít oficiálního desktopového klienta. CIT není tvůrcem uvedené aplikace, a proto poskytuje pouze základní podporu pro řešení problémů s touto aplikací.

Postupy:

Přihlášení

1. V prohlížeči si zobrazte stránku cdrive.vsb.cz nebo přes rozcestník posta.vsb.cz klikněte na ownCloud. Zobrazí se Vám přihlašovací obrazovka, kde vyplňte své univerzitní osobní číslo a LDAP heslo.

1.png

Změna jazyka

1. Pro změnu jazyka z anličtiny do češtiny klikněte na šipku vpravo nahoře vedle svého jména a zvolte Personal.

2.png

2. V oddílu Language vyberte češtinu z rolovacího menu.
    Pozn.: ownCloud podporuje i další jazyky.

16.png

Kapacita úložiště

1. Klikněte na šipku vpravo nahoře vedle svého jména a zvolte Osobní.

4.png

2. Na zobrazené stránce (nahoře) můžete vyčíst informace, kolik místa z přidělené kapacity aktuálně využíváte.

5.png

Správa souborů

1. Správa souborů je defaultní stránkou po přihlášení do ownCloudu. Z jiné stránky se do správy souborů dostanete přes tlačítko Aplikace → Soubory.

6.png

2. Po najetí myší do řádku s daným souborem se zobrazí možnosti. Stažení souboru proveďte přes tlačítko Stáhnout. Pro sdílení souboru použijte tlačítko Sdílet.

9.png

3. Sdílet soubory (adresáře) lze dvěma způsoby:

a) Pomocí https odkazu zatržením políčka Sdílet odkaz. Poté se objeví přístupový odkaz k souboru. Odkaz lze zabezpečit heslem a nastavit jeho platnost. V případě sdílení adresářů lze povolit i úpravy.

12.png

b) Dalším způsobem je sdílení konkrétní osobě (zaměstnanec VŠB). Při psaní jména do políčka se automaticky nabízí zaměstnanci univerzity. Vytváření a sdílení skupin aktuálně nepodporujeme. To, zda je soubor sdílen, poznáte podle statusu Sdílené v řádku možností souboru.

10.png

Povolit úpravy lze v tomto případě souborům i adresářům.

17.png

4. V úložišti je možné vytvořit soubor či složku přes tlačítko Nový a uploadovat soubory do úložiště přes ikonu šipky nahoru.

11.png

1. Kalendář si zobrazíte přes tlačítko Aplikace → Kalendář.

7.png

2. Kalendář lze sdílet, upravovat, mazat.

13.png

1. Kontakty si zobrazíte přes tlačítko Aplikace → Kontakty.

8.png

2. Můžete si vytvářet nové kontakty, skupiny nebo importovat existující kontakty

14.png

15.png