Datové úložiště OwnCloud

Version 36.1 by Denisa Wernerová on 03.09.2015 14:56

OwnCloud je centrální datové úložiště umožňující automaticky synchronizovat data mezi různými počítači a mobilními zařízeními uživatele nebo je sdílet s kolegy. Pomocí ownCloudu lze také sdílet data, která pro svoji velikost nelze poslat emailem.

OwnCloud nabízí:

• datové úložiště s prostorem 5 GB
  • přístup přes webové rozhraní
  • synchronizační klienty pro Linux/Windows/Mac OS X
  • synchronizační klienty pro smartphone a tablety (iOS a Android)
  • možnost sdílení dat s dalšími uživateli ownCloudu nebo na základě https odkazu
  • synchronizace/sdílení kalendářů a kontaktů
  • každodenní zálohování dat

Pro koho je služba určena?

• Službu můžou využívat všichni zaměstnanci VŠB-TU Ostrava.
  • Vhodná je zejména jako doplňek pro uživatele využívající IMAP/POP3 poštovní schránku.

Postupy:

Přihlášení

1. V prohlížeči si zobrazte stránku cdrive.vsb.cz nebo přes stránku posta.vsb.cz klikněte na OwnCloud. Zobrazí se Vám přihlašovací obrazovka, kde vyplňte své univerzitní osobní číslo a LDAP heslo.

1.png

Změna jazyka

1. Pro změnu jazyka z anličtiny do češtiny klikněte na šipku vpravo nahoře vedle svého jména a zvolte Personal.

2.png

2. V oddílu Language vyberte češtinu z rolovacího menu.

3.png

Kapacita úložiště

1. Klikněte na šipku vpravo nahoře vedle svého jména a zvolte Osobní.

4.png

2. Na zobrazené stránce můžete vyčíst, kolik místa je využito a maximální kapacitu.

5.png

Správa souborů

1. Do správy souborů se dostanete přes tlačítko Aplikace → Soubory.

6.png

2. Po najetí myší do řádku s daným souborem se zobrazí možnosti. Stažení souboru proveďte přes tlačítko Stáhnout. Pro sdílení souboru použijte tlačítko Sdílet.

9.png

3. Soubor lze sdílet přes odkaz komukoliv pomocí zatržení políčka Sdílet odkaz. Poté se objeví přístupový odkaz k souboru. Soubor lze zabezpečit heslem či nastavit jeho platnost.

12.png

4. Dalším způsobem je sdílení konkrétní osobě nebo skupině. Při psaní jména do políčka se automaticky nabízí zaměstnanci univerzity. To, zda je soubor sdílen, poznáte podle statusu Sdílené v řádku možností souboru.

10.png

5. V úložišti je možné vytvořit soubor či složku přes tlačítko Nový a uploadovat soubory do úložiště přes ikonu šipky nahoru.

11.png

1. Kalendář si zobrazíte přes tlačítko Aplikace → Kalendář.

7.png

2. Kalendář lze sdílet, upravovat, mazat.

13.png

1. Kontakty si zobrazíte přes tlačítko Aplikace → Kontakty.

8.png

2. Můžete si vytvářet nové kontakty, skupiny nebo importovat existující kontakty

14.png

15.png