Last modified by Denisa Wernerová on 03.08.2023 12:57

Show last authors
1 Univerzitní páteřní počítačová síť je tvořena několika zařízeními Cisco Catalyst 6500 v různých provedeních. V menších uzlech jsou používaná čtyřslotová zařízení, která jsou obvykle osazena řídicím modulem Sup32 (Supervisor) s SFP porty pro umístění optických rozhraní a modulem s metalickými porty určenými pro připojení přepínačů a serverů lokality. Větší uzly jsou pak osazeny devítislotovými šasi a výkonnějšími moduly Sup720.
2 \\Jednotlivé uzly metropolitní páteřní sítě jsou propojeny dvěma okruhy k minimálně dvěma různým uzlům. Je-li to možné, pak jsou tato propojení realizována fyzicky jinými trasami. To nám umožňuje při neplánovaném přerušení optické trasy (obvykle při nějaké stavební činnosti) během několika sekund automaticky najít jinou cestu počítačovou sítí.
3 \\VŠB-TUO vlastní metropolitní trasu propojující Porubský areál se všemi většími lokalitami VŠB. Tato trasa je vedena kolektory v zemi. Dále VŠB vlastní několik vláken v optickém kabelu společnosti OVANET, která jsou vedena na stožárech Dopravního podniku. Takto postavená páteřní síť je odolná proti přerušení optické trasy v jednom místě. Záložní trasy však nejsou realizovány v lokalitách FAST a FBI. Nutno však podotknout, že na tyto optické trasy máme smluvně zajištěn servis.
4 \\Datové okruhy v páteřní síti mají kapacitu 1Gbps, oba prvky v uzlu Poruba a prvek v uzlu EkF jsou propojeny od prázdnin roku 2009 10Gbps technologií. Celá univerzita je k síti CESNET2 připojena primárním okruhem o kapacitě 10Gbps, záložní okruh má kapacitu 1Gbps.
5
6 [[[[image:bb-200909.gif_1380299693.gif]]>>attach:bb-200909.gif_1380299693.gif]]