Instalace OS (typická)

Last modified by Denisa Wernerová on 29.08.2017 12:43

Instalace virtuálního serveru je velmi podobná instalaci serveru fyzického. Liší se pouze přístupem k serveru a také nutností instalace VMware Tools, které zajišťují optimální běh virtualizovaného systému ve virtuální instrastruktuře.

Postup instalace:

  1. Nejprve spusťte vSphere klienta a připojte se k virtuálnímu serveru.
     
  2. V kontextovém menu virtuálního stroje (kliknout pravým tlačítkem na název virtuálního stroje) zvolte Open Console.

    001.png
     
  3. Zapněte virtuální server pomocí VM Power Power On.
     
  4. Počkejte, než se v konzoli objeví text "Operating System not found".

    002.png
     
  5. Prostřednictvím vSphere klienta vložte instalační CD či jeho obraz do CD-ROM mechaniky či virtuální mechaniky serveru.
    • Své ISO image, které máte na svém fyzické stanici, můžete připojit prostřednictvím vSphere klienta pomocí Remote Console ikona CD-ROM → CD/DVD drive 1 → Connect to ISO image on local disk... Tento postup je vhodný pouze v případě malých instalačních médií, popř. na rychlých sítích (jako např. na univerzitě).

      003.png
       
    • Na úložištích VI jsou k dispozici vybrané základní instalační média pro nejčastěji instalované OS pomocí Remote Console ikona CD-ROM  → CD/DVD drive 1 Connect to ISO image on a datastore... vol_7k2_1t_salb_esx_iso. Zde naleznete základní instalace Linuxu (CentOS, Debian, Ubuntu, RedHat, SuSE) a Windows (2008R2, 2012).

      004.png

       
  6. Přepněte se do okna konzole (zmizí ukazatel myši) a stiskněte klávesu Enter.
     
  7. Pokračujte v instalacích stejně jako v případě fyzického serveru a následujte instrukce zobrazované dodavatelem v průběhu instalačního procesu.
     
  8. Stejně jako fyzický server, i u tohoto virtuálního serveru musíte mít příslušnou licenci instalovaného software. Viz informace o SW licencích na VŠB-TUO.
     
  9. Nainstalujte VMware Tools - toto je nezbytná součást instalace!

Přesný popis instalace jednotlivých operačních systémů naleznete zde (externí odkaz).
 

Kroky po instalaci:

Po samotné instalaci zajistěte systém pro další bezproblémový běh:

  • Na virtuálních strojích nepoužívejte spořiče obrazovky, a to i spořič úvodní obrazovky - některé spořiče zbytečně konzumují sdílené prostředky VI.
  • Pokud není nutno, vypněte efekty, které nejsou potřebné (přetahování plných oken, stíny ikon, myší apod.); na Windows platformách doporučujeme BGINFO.
  • NTP klient není nutné instalovat, pokud je zapnuta propagace času ve virtuální stroji z VI a naopak. Ta je provedena automaticky administrátorem při zřízení virtuálního serveru.

Instalace z prostředí mimo síť VŠB:

Instalaci můžete provést z prostředí mimo síť VŠB (např. z domova), ale je nutné, abyste byli připojení prostřednictvím VPN. V tomto případě však zvažte instalaci z vlastních médií umístěných na Vaší stanici, protože veškerá data se musí přenášet prostřednictvím počítačové sítě až do virtuální infrastruktury. V případě malých síťových připojení může instalace trvat poměrně dlouho. Využijete-li média umístěná na diskových úložištích VI, pak instalace probíhá poměrně dobře i na pomalejších linkách.