Google G Suite

Naposledy změněno Martin Výlet 07.09.2023 09:22

Pro uživatele VŠB-TUO je k dispozici možnost využít služby Google Workspace pro vzdělání.

Google nabízí provoz svých služeb v rámci naší univerzity. Lze využívat identit a skupin provozovaných v univerzitním IDM.

V souvislosti se zaváděním limitu ze strany společnosti Google bude během roku 2023 vytvořeno omezení na celkovou velikost dat v Google Disku na 1 TB.

V současnosti jsou dostupné tyto služby:

• Disk
  • Kalendář
  • Skupiny pro firmy
  • Talk/hangouts
  • Webové stránky

Využití služby

Zaměstnanci i studenti VŠB mají účet vytvořen automaticky.

Platnost účtu je podmíněna platností účtu v IDM. V případě ukončení vztahu s univerzitou dojde k pozastavení účtu v G Suite.

Přihlášení do univerzitního Google Workspace

Přihlašovací jméno má tvar Vaší e-mailové adresy, kde část @vsb.cz nahradíte za @g.vsb.cz. (příklady: alexandr.abecedny@g.vsb.cz | alexandr.abecedny.st1@g.vsb.cz a podobně)

Tvar svého Google Workspacee-mailu si můžete ověřit ve shrnutí Vašeho LDAP účtu na stránce https://innet.vsb.cz/cs/uzivatelsky-ucet/ldap-ucet/ pod položkou "Google e-mail pro přihlášení do G Suite"

Stejně tak zde najdete i úvodní heslo pro první přihlášení pod položkou "Heslo pro první přihlášení do G Suite".

Při prvním přihlášení je vynucena změna hesla.

Hesla pro Google Workspace účty jsou z bezpečnostních důvodů rozdílná od hesel v IDM (SSO)

Přihlásit se lze přes přihlašovací formulář Google.

Reset hesla

Pro reset hesla není k dispozici automatizovaný nástroj a je nutné požádat skrze helpdeskové rozhraní idesk.vsb.cz ve frontě Cloudové služby.

Role CIT

Primárně CIT zajišťuje správu prostředí (uživatelů a služeb).

Veškeré služby a návody poskytuje společnost Google.

Požadavky týkající se služby zadávejte skrze rozhraní idesk.vsb.cz ve frontě Cloudové služby.

Možné použití

Při použití nabízených služeb Google Workspace je potřeba mít na paměti, že data ve skutečnosti nejsou uložena na technických prostředcích univerzity. Google data uživatelů ukládá ve svých datacentrech rozmístěných po světě.

G Suite je sice určeno pro využití uvnitř organizace, ale je k dispozici možnost využít externí účty. Můžete si tak svůj pracovní kalendář z domény g.vsb.cz nasdílet na soukromý Google účet. Stejné pravidlo lze využít při sdílení projektového dokumentu z VŠB-TUO na účet spolupracovníka z jiné instituce zapojené do G Suite.

Google umožňuje v prohlížeči snadno přepínat mezi různými účty.

Sdílení kalendáře se soukromým účtem

Pokud chcete primárně využívat svůj osobní účet, tak lze jednoduše přidat kalendář z pracovního účtu jako další kalendář. Nebudete ovšem mít k dispozici funkce planování, které potřebují práva ke kalendářům kolegů. Pro tyto činnosti bude nutné se přepnout do pracovního účtu.

Propojení lze provést pouze u kalendáře. U služeb jako Google Disk je nutné, aby kolegové všechno sdíleli přímo na osobní účet, nebo přistupovat skrze účet G Suite.

Elektronická pošta

Účet v rámci Google Workspace nemůže existovat bez e-mailové schránky v rámci tohoto balíku služeb.

Tato e-mailová schránka je ovšem zcela nezávislá a nejde zde nastavit doručovaní pošty adres @vsb.cz.

Dá se nastavit přeposílání zpráv ze schránky @g.vsb.cz na libovolnou jinou schránku. Jelikož na tuto adresu chodí informace o nových sdílených dokumentech, pozvánkách atd., tak doporučujeme si nastavit přeposílaní na svou univerzitní adresu.

Informace ohledně Google Workspace: www.google.com/apps/intl/cs/edu/

Často kladené otázky ohledně Google Kalendáře: support.google.com/calendar/answer/175256?hl=cs

Centrum nápovědy: support.google.com/mail/?hl=cs

Stručný návod, jak vytvořit online schůzku a jak se k ní připojit