VPN

Naposledy změněno Denisa Wernerová 03.08.2023 12:57

Prostřednictvím VPN získáte přístup do vnitřní sítě VŠB-TU Ostrava. K VPN mají přístup všichni studenti a zaměstnanci školy, není nutné žádat o aktivaci služby.

Nejprve si musíte na svůj počítač nainstalovat klienta Cisco AnyConnect.

Návody pro připojení prostřednictvím VPN:

MS Windows/Linux/MacOS/mobilní zařízení - podporovaný klient Cisco AnyConnect:

Jak postupovat v případě problémů:

Další informace k VPN připojení:

• Přístup přes VPN klienta je možný pouze z Internetu, nelze ho tedy zkoušet ze školní lokální sítě.
  • Univerzitní VPN koncentrátory (vpn.vsb.cz a vpn2.vsb.cz) jsou dostupné také prostřednictvím protokolu IPv6, lze se tedy do nich přihlašovat i z IPv6 only sítí. Po připojení získá Vaše zařízení IPv4 i IPv6 adresu z rozsahu adres VŠB-TUO.

• Přes VPN připojení není z technických důvodů podporován multicastový provoz, není tedy možné např. sledovat videopřenosy šířené tímto protokolem. Také nejsou povoleny sítě typu P2P.

• Každý uživatel může být k VPN přihlášen jen jednou. Při druhém přihlášení z jiného počítače se první připojení automaticky ukončí.

• Při neaktivitě klienta delší než dvě hodiny dojde k automatickému odpojení a je nutné se znovu přihlásit.

• IP adresy jsou uživatelům přidělovány dynamicky. Nelze tedy spoléhat na to, že při novém přihlášení dostanete stejnou adresu. V nutných případech je možné po dohodě se správci sítě přidělit statickou IP adresu.

• Cisco AnyConnect je aplikace napsaná v Javě, je spustitelná na různých platformách. K dispozici jsou verze pro Windows, Linux a MAC OS-X.

Můžete ji použít, chcete-li přistupovat do počítačové sítě z veřejných PC (např. v Internetové kavárně). Upozorňujeme však na nebezpečnost používání cizích a neznámých počítačů, které mohou obsahovat software, který může zaznamenávat např. jména a hesla Vámi zadávaná klientské VPN aplikaci!

• Při připojení prostřednictvím VPN  klienta Anyconnect jsou k dispozici protokoly IPv4 i IPv6. Ostatní klienti podporují pouze protokol IPv4.

• Chcete-li mít i po navázání VPN spojení přístup do své lokální sítě, je potřeba v konfiguraci připojení v záložce Preferences zaškrtnout položku  Enable Local LAN access.